'Rafadan Tayfa Göbeklitepe'nin galası yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Rafadan Tayfa Göbeklitepe'nin galası yapıldı
"İnsanlık tarihinin yeniden yazıldığı yer" olarak tüm dünyada merak uyandıran Şanlıurfa sınırlarındaki Göbeklitepe’nin tanıtımını amaçlayan “Rafadan Tayfa Göbeklitepe” filminin galası, Şanlıurfa'da yapıldı.

Şanlıurfa'daki Piazza AVM'de gerçekleştirilen galada, 27 Aralık’ta vizyona girecek olan filmi ilk kez Vali Vekili Metin Esen, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, filmin Yapımcı ve Yönetmeni İsmail Fidan, filmde rol alan maskot karakterler, öğrenciler ve çok sayıda Şanlıurfalı izledi.


SİNAMA GİRİŞİ GÖBEKLİTEPE MAKETLERİYLE SÜSLENDİ

Göbeklitepe’den kesitlerin maketleriyle süslenen sinema salonu girişinde açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, filmin; insanlığın sıfır noktası olarak tanımlanan Göbeklitepe kalıntılarını sınırlarında barındıran Şanlıurfa’nın tanıtımına önemli katkı sunacağına inandığını bildirdi.

DÜNYANIN KÖKENİ ŞANLIURFA

Beyazgül, bir tesadüf sonucu ortaya çıkan Göbeklitepe’nin birçok sırrı, gizemi içinde barındırdığını belirterek, “Filmin galasının Şanlıurfa da yapılmasından oldukça gururluyuz. Sanatçılarımıza yapımcımıza tüm heyete çok teşekkür ediyorum. 2019 Göbeklitepe Yılı ancak, bu filmle 2020’de Göbeklitepe Yılı olacak. Bu filmi tüm dünyanın izlemesini arzu ediyoruz” dedi.

İnsanlığın Göbeklitepe’de doğduğunu, bu nedenle tüm dünyanın kökeninin Şanlıurfa olduğunu vurgulayan Beyazgül, “Bu nedenle tüm insanlığa atalarının topraklarını görmeye davet ediyorum” diye konuştu.

ANİMASYON VE MACERA TÜRÜ FİLM

Beyazgül, animasyon ve macera türü çizgi film sayesinde çocukların Göbeklitepe’nin tarihini öğreneceklerini, hayal güçlerini geliştireceklerini belirterek, bu eserde emeği geçen yapımcı, yönetmen, oyuncu, senarist ve TRT olmak üzere herkese teşekkür ettiğini kaydetti.

Filmin Yapımcı ve Yönetmeni İsmail Fidan ise Büyükşehir Belediye Başkanı ve tüm ekibine katkılarından dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında, hedeflerinin filmi tüm dünyanın izlemesini sağlamak olduğunu bildirdi.


1,5 YIL 80 KİŞİ GECE- GÜNDÜZ ÇALIŞTI

Filmin 1,5 yılda yaklaşık 80 kişilik ekibin gece gündüz demeden çalışarak çekildiğini belirten İsmail Fidan, “Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe insanlığın ortak mirasıdır. O yüzden önce kendi çocuklarımızın bu filmi izlemesini istiyoruz. Daha sonra İngilizce ve Almanca dublaj ile tüm dünya çocuklarına da armağan edeceğiz. Çocuklarımız şu an çok heyecanlı, filmi bir an önce izlemek istiyor. İlk kez Şanlıurfalıların karşısına çıktık. 27 Aralık’tan itibaren tüm Türkiye’de vizyona girecek. İnsanlığın sıfır noktası olan Göbeklitepe’nin ilk kez bir filme konu olması çok anlamlı” dedi.

Çocukların TRT ekranlarından her bölümünü heyecanla izledikleri Rafadan Tayfa’nın en büyük macerasını konu alan film; İstanbul’un bir yakasından Şanlıurfa’ya yapılan tren yolculuğu ve sonrasında gizemlerle dolu bir hikâyeyi konu alıyor.  Mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl daha önce yapıldığı ortaya çıkan ve insanlığın sıfır noktası olarak tanımlanan Göbeklitepe kalıntılarını sınırlarında barındıran Şanlıurfa’nın tanıtımına önemli katkı sunması beklenen filmde; Göbeklitepe’nin nasıl ortaya çıktığı anlatılıyor.

BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa’da hava nasıl olacak? İşte detaylar...Önceki Haber

Urfa’da hava nasıl olacak? İşte detaylar...

Urfa'da Hayvan Borsası inşaatı sürüyorSonraki Haber

Urfa'da Hayvan Borsası inşaatı sürüyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!