''Dünya Kuduz Günü''

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
''Dünya Kuduz Günü''
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünden Yapılan Açıklamaya Göre; Kuduz, insanlar dâhil sıcakkanlı memelilerde görülebilen, beyne yerleşerek felçlere yol açan ve ölümle sonuçlanan bir virüs hastalığıdır denildi.
İl Sağlık Müdürülüğü Açıklamasında ; ''Ülkemizde kurt, tilki, çakal, yabankedisi, kokarca ve gelincik gibi vahşi hayvanlarla; köpek, kedi, koyun, keçi ve at gibi evcil hayvanlar hastalığa yakalanan hayvanlardır. Bu hastalığı daha çok insanlara bulaştıran hayvanlar ise başıboş köpeklerdir.

Kuduza yakalanan hayvanlar, sinirli ve saldırgan olurlar. Dikkatlerini çeken her şeyi ısırmaya çalışırlar, sudan korkarlar ve ağızlarından aşırı miktarda salya akar.

Kuduz, insanlara hasta hayvanın ısırması-tırmalamasıyla, salyasının açık yaraya, kesik, sıyrık veya çatlak deriye; göz, ağız veya buruna temas etmesi, etinin-sütünün çiğ olarak tüketilmesi ile bulaşır.

İnsanda hastalık belirtileri virüsün vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 3–8 hafta içerisinde ortaya çıkar. Hastalık insanlarda ilk önce halsizlik, ateş, iştahsızlık, bulantı, baş ve boğaz ağrısı gibi hastalığa özel olmayan belirtilerle başlar. Kuduzun karakteristik özelliği olan sudan korkma görülür. Daha sonra hasta komaya girer. Hastalığın belirtileri görüldükten sonra tedavisi imkânsızdır; hastalık ölümle sonuçlanır.

Kuduzdan korunmak için; kediler, köpekler kuduza karşı aşılatılmalı, çevredeki başıboş hayvanlarda anormal davranışlar gözlemlendiğinde veya ölmüş hayvan görüldüğünde ilgili yerler haberdar edilmelidir (Belediyeler, Muhtarlıklar, İl ve İlçe Tarım Müdürleri)

Kuduz şüpheli temas söz konusu olduğunda hiç vakit kaybetmeden (10 dakika içerisinde) bol akarsu ve sabunla iyice yıkanmalı, arkasından tentürdiyot gibi iyotlu antiseptikler uygulanmalıdır. Göz, ağız ve burun gibi şüpheli temasa maruz kalmışsa bu bölgeler birkaç dakika içerisinde bol su ile iyice yıkanmalıdır. Kuduz şüpheli temasa maruz kalmış kişi yukarıdaki uygulamaları yaptıktan sonra derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeli ve hekimin düzenleyeceği kuduz aşılama programını düzenli bir şekilde takip etmeli.

Kudus hastalığın önemi nedeniyle toplumda duyarlılığın ve farkındalığın artırılması amacı ile 28 Eylül Dünya Kuduz Günü olarak belirlenmiştir denildi.

 

Ülkemizde kuduz ile ilgili olarak aşı ve serum uygulamaları dahil her türlü sağlık hizmetleri ÜCRETSİZ yapılmaktadır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2 Yaşında Kurt BebekÖnceki Haber

2 Yaşında Kurt Bebek

2365 Kişiye Gıda YardımıSonraki Haber

2365 Kişiye Gıda Yardımı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!