Şanlıurfalılar sordu! Hızlı tren ÇED projesi ne zaman tamamlanacak?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şanlıurfalılar sordu! Hızlı tren ÇED projesi ne zaman tamamlanacak?
Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Gaziantep - Şanlıurfa arasında yapılacak demiryolu projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi projesi kapsamında halkın da katıldığı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Hızlı tren projesinde ÇED raporu toplantısında raporun yılsonunda tamamlanması hedefleniyor.

Şanlıurfa-Gaziantep Demiryolu Projesi ‘Halkın Katılım Toplantısı’ bugün Hacı Bekir Sofrası Restoran ve Çay Bahçesinde gerçekleşti. Toplantıya Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Adına Zehra Güliz Has, Devlet Demir Yolları Adına Cenk Peker, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) projesini hazırlayan firma MGS proje adına İbrahim Akdoğan ve proje güzergahında yer alan köylerin muhtarları ve halkın katılımı ile gerçekleşti.

Projeyi detaylı olarak slayt eşliğinde sunan İbrahim Akdoğan, toplantıya katılım gösterenleri bilgilendirdi. Sunum sonrası katılımcılardan gelen soruları Zehra Güliz Has, Cenk Peker ve İbrahim Akdoğan yanıtladı.

Toplantıya katılan Ali şen, sorduğu soruda, “2011 yılında bu projeye başlanmış. Burada elimde Mürşid Pınar Şanlıurfa Hızlı Tren Projesi, ihalesi yapılmış. Bizde yıllardır bekliyoruz ki bu ihale yapılmış Urfa’ya hızlı tren gelecek. demek ki hepsi hikaye bir anlamı yok. İlk defa bir ÇED raporu burada yapılıyor bunun da ne zaman yapılacağı ne zaman sonuçlanacağı belli değil.  Arkadaşında dediği gibi siyasilerin uygun görmesi ile yapılacak. Bu bir ihtiyaçtır bu ihtiyaçta halkın Urfalının bir ihtiyacıysa siyasiler neyini uygun görecek zaten yapılması gereken bir şey. Bunu devlet uygun görür siyasiler uygun görmez. Ayrıca Şanlıurfa-Diyarbakır demiryolu projesi ÇED raporu 2013 yılında alınmış sözde. Hala biz daha Antep’ten buraya kadar bir sözde demir yolu projesi yapılacak bunun ÇED raporu için burada toplamış bulunmaktayız. Yani 9 yılda alınamayan bir ÇED raporu yapılmayan edilmeyen bir ÇED raporu bugün mü alınacak.  Bence bu büyük bir tiyatro Urfalıları kandırmak ağzına bal çalmak adına yapılan bir şeydir. Ayrıca burada deminki sunumda bizim iki tane uluslar arası kapımız var sınır kapımız var. Akçakale ve Ceylanpınar, Akçakale’de daha önce tren hattı var. Ben bunları sunumda göremedim. Uluslar arası bir kapıda burada hızlı trenin olması taşımacılık olsun hizmet açısından daha uygun olmaz mı? Daha ekonomik olmaz mı? Bunlara hiç değinmediniz. Bence bunu da böyle konuşacağız gidecek. Ayrıca demin bir arkadaşımız algı operasyonu dedi.  Neyin algı operasyonu? Bugün Gaziantep’e kadar yapılan sözde 9 yıl önce bu projeye başlanılmış fakat bugün ortada fol yok yumurta yok bu bir algıysa biz Urfalılar bu algıyı kabul etmiyoruz. Dünyanın en eski şehrine neden bir yüksek hızlı tren çok görülüyor. Bizim eksikliğimiz ne?” ifadelerini kullandı.

Devlet Demir Yolları Adına Cenk Peker, katılımcı Ali şen’in sorusunu şu sözlerle yanıtladı: Sizin bahsettiğiniz eskiden DLH projesiydi şimdi o isim değiştirdi. Altyapı Genel Müdürlüğü AYGM oldu. Buda onun projesiydi. Oradan Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğüne devredildi. O süreçte başvurulan proje yapımına geçilmemiş ve yıllar geçtiğinde malumunuz farklı projeler gelişiyor bölgede. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü tekrar kendi inisiyatifi ile proje çalışmasına başladı. O projede maalesef gerçekleştirilmemiş oldu. Ama bugün biz tekrar Demir Yolları Genel Müdürlüğünün çalıştığı güzergah üzerine Çevresel Etki Değerlendirme çalışmasının üzerinde ne aşamada olduğunu sizlerle paylaşıyoruz.

Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Eriş, konuyla ilgili sorduğu soruda “herkeste şöyle bir algı oluştu işte Antep- Urfa arasındaki hızlı tren projesi iptal edildi. Bu konuyla ilgili özellikle vatandaşları bilgilendirmek adına resmi bir açıklama yapılmasını bekliyoruz sizden. Bu bilgileri bizlerlede paylaşın ki bizde neyin ne olduğunu bilelim ve internet ortamındaki sanal ortamdaki bu asparagas haberlerin peşinden gitmesin insanlar.  Sizlerden de bu konuda resmi bir açıklama bekliyoruz”ifadelerine yer verdi.

Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Eriş’in sorusunu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Adına Zehra Güliz Has, “ şimdi ÇED olumlu kararı çıkmadan herhangi bir ihalenin yapılması söz konusu değil. Yani bizim yönetmeliğimiz açısından söylüyorum. ÇED ile ilgili karar alındıktan sonra istenirse ihale edilecek şimdi bir doya bir proje eğer yapılması planlandığı zaman ÇED kararı bakanlığa sunulur. Halkın katılım toplantısının yapılmasındaki amaç da bu zaten. Halkın görüşü varsa onu almak soruları varsa onları almak. Eğer halkın istemediği bir durum varsa onu da bakanlığa iletmek.  Biz bunların hepsini tutanak altına alarak daha sonra bakanlığa ileteceğiz. Sıkıntılı bir durum varsa burada bakanlık gerekli önlemleri alacak” şeklinde yanıtladı.

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Sorun Varsa Çözüm ŞUSKİÖnceki Haber

Sorun Varsa Çözüm ŞUSKİ

Urfa'daki yangın elektrik direklerine sıçradı: Patlamalar oluyor!Sonraki Haber

Urfa'daki yangın elektrik direklerine sı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar