Uzaktan eğitimde nelere dikkat etmeli?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uzaktan eğitimde nelere dikkat etmeli?
“Uzaktan eğitimde motivasyon için disiplin önemli” diyen uzmanlar, aileleri günlük rutini çocuklara göre planlamaları konusunda uyarıyor. Uzmanlara göre evin bir köşesi çocuğa yaşam alanı olarak ayrılmalı, ders sırasında çocuğun dikkatini dağıtacak etkenler uzaklaştırılmalı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesiyle birlikte “uzaktan eğitim” verilmeye başlandı. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurper Ülküer, uzaktan eğitim sisteminin programlı ve disiplinli olmayı gerektirdiğini belirterek öncelikle ebeveynlerin uzaktan eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini vurguladı.

Ebeveynler hazırlığını yapmalı

Uzaktan eğitim programlarının takvimi, ne tür teknolojilere ihtiyaç olduğu ve bunları çocukların en etkili nasıl kullanımına sunulacağı konusunda ailelerin bilgi sahibi olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Nurper Ülküer, “Ebeveynler, günlük rutini oluştururken evde uzaktan eğitim alacak çocuklarının durumlarına göre plan yapmalılar. Onların, en iyi şekilde konsantre olmalarını sağlayacak şekilde hazırlanacak çalışma köşeleri olmalı” dedi.

Motivasyonu sağlamak için bu tavsiyelere kulak verin

Prof. Dr. Nurper Ülküer, çocukların ders çalışma motivasyonunu sağlama konusunda ebeveynlere önerilerini şu şekilde sıraladı:

 1. Derslere ayrılan zamanlar günlük rutinin içine yerleştirilmelidir. Örneğin kahvaltıdan sonra, saat 09:00’da uzaktan eğitim başlaması ve ekran karşısında çalışma masasında çocuğun yer alması.
 2. Ders esnasında çeldiriciler etraftan uzaklaştırılmalıdır.
 3. Evin uygun bir köşesi çocuğa yaşam alanı olarak ayrılmalıdır.
 4. Uzaktan eğitim sistemini ebeveynler de incelemeli ve konu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
 5. Uzaktan eğitim kaynaklarının yetersiz kaldığı noktalarda aradığı cevapları bulabilmesi için bilgi kaynaklarına erişimine yardım edilmelidir.
 6. Oyuna da zaman kalacak şekilde planlamayapılmalıdır.

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Yardımcısı Bağlı, Urfa'da şehit cenazesine katıldıÖnceki Haber

Bakan Yardımcısı Bağlı, Urfa'da şehit ce...

Bakan Soylu'dan 'sokağa çıkma yasağı' açıklaması!Sonraki Haber

Bakan Soylu'dan 'sokağa çıkma yasağı' aç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar