Urfa’daki pazarda esnaf kepenk kapatıyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfa’daki pazarda esnaf kepenk kapatıyor!
Tarım şehri Şanlıurfa’da mercimek, buğday, arpa gibi hububatların mahsul artışı taban yaparken birçok esnaf ürünleri satamadığı ve kepen kapatmak zorunda kaldığını öne sürdü. Şanlıurfa Hacı İmam Keskin Buğday Pazarı Başkanı Kemal Uflaz, “2020 yılı bayağı verimli bereketli bir sezon geçirdik. Hububat açısından herhangi bir sıkıntımız yok. Silolar dolu depolar dolu. Fakat satış yapılmıyor” dedi.

Tarım kenti Şanlıurfa’da hububatta rekor artış oldu. Hububat açısından bereketli bir yıl olmasına rağmen esnafın mercimek, buğday, arpa gibi ürünlerde satışın olmadığını kaydetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Hacı İmam Keskin Buğday Pazarı Başkanı Kemal Uflaz, “Dünyada olduğu gibi Urfa’mızda da pandemi dolayısıyla tarımda bayağı etkilendi. Şuanda hububat var. Stoklarımızda var. Esnafta var. Yalnız piyasada para olmadığından hububat para etmiyor. Fiyatlar yüksek mal var ama satamıyoruz. Böyle bir sıkıntımız var. Bir sıkıntımız daha, her halde bu yastık altından dolayı. Dövizlerin artışı altının yükselişi, pamuk sezonunun gelişiyle birlikte oda bu hububat fiyatlarını etkilemiş olabilir. Yoksa hububatta bir sıkıntımız yok. 2020 yılı bayağı verimli bereketli bir sezon geçirdik. Hububat açısından herhangi bir sıkıntımız yok. Silolar dolu depolar dolu.

Yeni bir dönem başladı. Geçen sene bu dönemlerde sattığımızın yarısını satamıyoruz. Piyasa bayağı daraldı. Her yönüyle daraldı. Fiyatlar esasına bakarsak pahalı gibi görünse de değil aslında. Gübre fiyatları, mazot fiyatları, DEDAŞ’ın yüksek fiyatlarına bakarsak hububat fiyatları o kadar da yüksek değil. Şuan buğday 2 liradan işlem görüyor. Arpa 1.80 kuruş, mercimek 5 ila 5 buçuk lira arasında işlem görüyor. Yalnız bu dönemlerde alıcı bulamakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BİRÇOK ESNAFIMIZ KEPENK KAPATMAK ZORUNDA KALDI’

Esnafın elindeki hububatı satamadığını ve bu yüzden kepenk kapattığını vurgulayan Başkan Uflaz, “Hububat var. Para yok. Alıcı yok. Paranın olmamasının tek sebebini de ben yastık altına bağlıyorum. Döviz, altın birde pamuk sezonunun yaklaşmasıyla pamuğa yönelme olabilir.  Birçok esnafımız kepenk kapatmak zorunda kaldı. İş yapamaz duruma geldi. Birçok esnafımızın bu şekilde mağduriyeti oldu. Baktığınız zaman pazarda hiç kimse yok. Gelen giden yok.

Ben alıcılara şunu söylemek istiyorum. Yastık altından bir şey çıkmaz. Hububat alımları özellikle fabrikalara ihracat yapsınlar. Esnafın elindeki malları alsınlar. Sirkülasyon olsun alım-satım olsun. Esnaf olduğu gibi yerinde duruyor. Şimdi burası tarım bölgesi dedik ya tarım şehri dedik. Aynı anda hayvancılıkla da ilgili bir bölgeyiz. Ben birkaç esnaf arkadaşla görüştüm. Daha önce günde 3-5 araba arpa gönderdiği o besiciler şu anda tamamıyla besiciliği bırakmış. Besicilik yapılmadığından dolayı arpayı satamıyoruz. Birçok esnafımız bu şekilde şu anda mağdur. Bir kaç tanesi de kepenk kapatmak zorunda kaldı” şeklinde konuştu.

Haber detay altı

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dikkat! Urfa'da yarın sular kesilecekÖnceki Haber

Dikkat! Urfa'da yarın sular kesilecek

Eyyübiye'de ilçe kongresi için tarih netleştiSonraki Haber

Eyyübiye'de ilçe kongresi için tarih net...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar