Sözcü yazarı Emin Çölaşan'dan Sayıştay yalanı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sözcü yazarı Emin Çölaşan'dan Sayıştay yalanı!
Sözcü paçavrasının tetikçisi Emin Çölaşan, 2 gün önce kaleme aldığı "Sayıştay rezaleti" adlı yazısında "Yolsuzluk ve usulsüzlük belgelendiğinde, Sayıştay Başkanlığı’nın doğrudan savcılığa başvuruda bulunma yetkisi vardı. O yetki de bu iktidar döneminde kaldırıldı" şeklinde asılsız bir bilgi paylaştı. Çölaşan'ın bu yalanı kısa bir süre sonra ortaya çıktı.

Özellikle hükümet karşıtı algı oluşturma maksadıyla birçok asılsız habere imza atan Sözcü yazarı Emin Çölaşan'ın son skandalı "Sayıştay rezaleti" adlı köşe yazısındaki iddiaları oldu.

Sayıştay yetkisini iktidar kaldırdı yalanı

Emin Çölaşan, 6 Şubat 2020 tarihli köşe yazısında "Yolsuzluk ve usulsüzlük belgelendiğinde, Sayıştay Başkanlığı'nın doğrudan savcılığa başvuruda bulunma yetkisi vardı. O yetki de bu iktidar döneminde kaldırıldı." şeklinde kamuoyunu yanıltma maksatlı asılsız bir bilgi paylaştı.

Fakat yazıda verilen bilginin siyasi algı yaratma amaçlı olup, gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Gerçek: Sayıştayın bu yetkisi kaldırılmadı

6085 sayılı Sayıştay Kanununun 78 inci maddesine göre , Çölaşan'ın iddiaları aksine ceza kanunlarına göre suç teşkil eden fiiller hakkında suç duyurusunda bulunmaya devam ediyor.

Böyle bir durumda denetçi, delilleri toplayıp yargılama dairesinde incelenmek üzere Başkanlığa bildirir. İlgili daire on beş gün içinde yapılacak inceleme sonucunda toplanan ilk delillerin kamu davası açılmasını gerektirecek nitelikte görülmesi halinde, ilgili kamu idaresine veya Cumhuriyet savcılığına gönderilmesine karar verir. İşlemler ve sonrasındaki takip süreci Sayıştay Başsavcılığınca yerine getirilir. Faaliyet Raporunda bu bilgilere yer verilir.

Herkes suç duyurusunda bulunabiliyor ve bulunuyor

Kaldı ki, suç teşkil eden hususlarla ilgili olarak herkes suç duyurusunda bulunabilir. Geçtiğimiz süre içinde CHP milletvekilleri de Sayıştay raporlarında yer alan hususlarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunmaktadır.

 

Takvim

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yazar Sema Maraşlı'dan dikkat çeken uyarı: Erkekliği bitirmeye çalışıyorlarÖnceki Haber

Yazar Sema Maraşlı'dan dikkat çeken uyar...

Suriye'de şehit olan asker, Urfa'dan uğurlandı!Sonraki Haber

Suriye'de şehit olan asker, Urfa'dan uğu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!