Karagül ‘buruk’ bir zamanda açtı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karagül ‘buruk’ bir zamanda açtı!
Kendi özgü, rengi ve kokusuyla Halfeti ilçesiyle özdeşleşen Karagül baharın gelişiyle birlikte çiçek açtı.

Dünyadaki milyonlarca insan koronavirüs salgını nedeniyle eve kapanırken baharın gelişiyle birlikte doğa yeniden canlanmaya başladı. Ekonomik faaliyetlerin ve ulaşım araçlarının büyük oranda durması nedeniyle dünyadaki hava kirliliği önemli oranda düşerken, baharın gelişiyle birlikte birçok çiçek ve ağaç türü de yeniden doğaya merhaba dedi bu buruk zamanda. İşte o yeniden hayat bulan ve dünyada sadece Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen Karagül de baharın gelişiyle birlikte çiçek açtı.


KENDİNE ÖZGÜ RENGE VE KOKUYA SAHİP

Kendine özgü rengi ve kokusuyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Karagül yörenin nadir bulunan değerleri arasında yer alıyor. Halfeti ilçesinin sembolleri arasında yer alan Karagül’ün üretimi ve yetiştiği doğal ortam da yıllar itibariyle değişmeye başladı. Birecik Barajı’nın inşa edilmesiyle birlikte sular altında kalan ve görüntüsüyle turistleri adeta büyüleyen Eski Halfeti, dizilere konu olan Karagül çiçeğiyle de biliniyor.


MARKA DEĞERİ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Geçtiğimiz yıllarda otantik ortamı ve mistik havasıyla Cittaslow yani ‘Sakin Şehir’ unvanını alan Halfeti ilçesinde Karagül’ün uluslararası alanda tanıtımını yapmak ve üretim kapasitesini arttırmak için hem resmi kuruluşların hem de özel sektörün girişimleri bulunuyor. Birçok ünlü firmanın parfüm, deodorant, çikolata, sabun ve krem gibi ürünlerine de ilham veren Karagül’ün bu anlamda hem üretiminin hem de tanıtımının arttırılması bekleniyor.


HER YIL BU ZAMANLAR HALFETİ ZİYARETÇİLERİN AKINA UĞRARDI

Her yıl baharın gelişiyle birlikte Halfeti ilçesini ziyaret etmeye gelen yerli ve yabancı turistler Karagül’ü yetiştiği ortamda görme şansını yakalarken bu yıl dünyayı sarsan koronavirüs nedeniyle bu durumun yaşanmayacağı bekleniyor.

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa'da koronavirüs tedavisi için ilk 'plazma bağışı' yapıldı!Önceki Haber

Urfa'da koronavirüs tedavisi için ilk 'p...

ŞURKAV duyurdu: Tarihi ev için ihale yapılacak!Sonraki Haber

ŞURKAV duyurdu: Tarihi ev için ihale yap...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!