Her gün 1 diş sarımsak yerseniz ne olur?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Her gün 1 diş sarımsak yerseniz ne olur?
Büyüklerimizden her gün 1 diş sarımsak yutmamız gerektiğini duymuşuzdur. Büyüklerimizin sarımsak yutma öğüdünü son zamanlarda modern bilim de desteklemeye başladı.

Soğangiller ailesinden bir bitki olan sarımsağın sağlığımız için sayısız faydası var. Kötü kokması onu yememiz için zaman zaman engel olsa da aslında bu kokunun da çözümü var. Gelin her gün 1 diş sarımsak yersek vücudumuzda neler olur bir göz atalım. Sarımsak kokusunun iletişim kurmayı engellediği her zaman bilinir. Ancak yapılan araştırmalar bu durumu tam tersine çevirdi. Etkilemek istediğiniz biri varsa, randevunuza 12 saat kala artık sarımsak yememelisiniz. 12 saatten daha önce yiyeceğiniz 2 diş sarımsağın ise bir 'sakıncası' yok çünkü o süre içinde koku kendiliğinden geçmiş olur. Ayrıca sarımsak kokusunu marul, nane ve elma ile de geçirebilirsiniz.

Bakteri ve mantar düşmanı
Sarımsağın bizi gripten koruduğu, çeşitli enfeksiyonları engellediği tarihten günümüze kadar geldi. Bilim insanları, kışın hastalanmamak için bir kişinin düzenli olarak sarımsak tüketmesi gerektiğini onaylıyor. Sarımsak, faydalı yağ ve amino asitleri içerir.

Ayrıca sarımsağın içinde allisin var. Allisin maddesi, bakteri ve mantarları öldüren organik bir bileşik. Sarımsağın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız çiğ ve ezilmiş şekilde tüketilmesi gerektiğini unutmayın.

Yüksek tansiyona iyi geliyor
Yüksek tansiyonunuz varsa diyetinize sarımsak ekleyin. Damarları genişletir ve arter basıncını azaltır. Baş ağrıları ve kalp üzerindeki yük, yüksek tansiyon ile birlikte kaybolacaktır. Dahası, sarımsak kandaki 'kötü' kolesterol seviyesini yüzde 10-15 oranında azaltır.

Peki, bu durumun sağlığımız üzerinde ne gibi etkileri var?

Kalp hastalıklarını önlüyor
Kalp hastalığı veya inme riski, neredeyse iki kat azalır. Ancak sarımsağın bu faydasından yararlanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

 

 

Posta

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Üreticiler talebi karşılayamıyorÖnceki Haber

Üreticiler talebi karşılayamıyor

Bakan Akar Urfa'da: Denetleme yapacak!Sonraki Haber

Bakan Akar Urfa'da: Denetleme yapacak!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar