KPSS'de skandalında soruları çalan isim ortaya çıktı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KPSS'de skandalında soruları çalan isim ortaya çıktı
2010’daki ALES, DGS ve ALS sınavlarının sorularını ÖSYM’de çalışan S.İ.A adında bir soru hazırlama uzmanının sızdırdığı ortaya çıktı.
Vatan'ın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2010 yılında yapılan KPSS sorularının sızdırılmasıyla ilgili soruşturma kapsamında, ÖSYM'den bazı bilgisayarlar da incelemeye alındı. Savcılık tarafından TÜBİTAK'a gönderilen 17 adet disk imajlarından bir tanesinde çok önemli bir bulguya ulaşıldı. TÜBİTAK tarafından hazırlanan ve savcılığa iletilen rapora göre, soruları sızdıran kişinin S.İ.A adında ÖSYM'de sözel soruları hazırlayan bir çalışan olduğu ortaya çıktı. 

FATİH ÜNİVERSİTESİ'NDE GÖREV ALDI

2012 yılına kadar ÖSYM'deki görevine devam eden S.İ.A'nın, daha sonra Fatih Üniversitesi'nde Dış Ticaret Programı alanında öğretim görevlisi olduğu öğrenildi. 

GEÇEN HAFTA YURTDIŞINA KAÇTI

S.İ.A'nın, KPSS soruşturmasının ilerlemesi ile geçtiğimiz hafta yurtdışına kaçtığı da iddia edildi. TÜBİTAK'ın savcılığa ilettiği raporda, soruşturmada şüpheli olarak da ismi geçen S.İ.A'nın hangi sorulara ne şekilde ve hangi tarihlerde eriştiği de ayrıntılı olarak aktarıldı. 

USB BELLEĞE AKTARMIŞ

Buna göre TÜBİTAK'ta yapılan incelemede, S.İ.A'nın bilgisayarının kapalı olması gereken flash kullanımının açık olduğu, "TABSERVER" isimli ÖSYM'de soruların tutulduğu ana bilgisayara da defalarca eriştiği tespiti edildi.

Hazırlanan raporda, erişimlerin bir yandan "soru hazırlama" bağlamında normal erişim bilgilerini içerdiği belirtilirken, diğer yandan da bilirkişi tarafından "anormal" olarak değerlendirilen birtakım aktiviteler olduğu da saptandı. İncelenen bilgisayar diskinin kayıt defteri üzerinde yapılan incelemelerde de bilgisayara bir adet USB bellek takıldığı belirlendi. ÖSYM soru hazırlama uzmanlarının normalde sadece kendi alanları ile ilgili sorulara erişebilmesine rağmen, S.İ.A'nın kendi alanı dışındaki sorulara eriştiği, bu soruları kendi bilgisayarına indirdiği ve şifrelediği de tespit edildi. 

SIZINTININ ŞİFRESİ 'HECE'

TÜBİTAK uzmanları S.İ.A'nın bilgisayarındaki "76CC194D.docx" dosyasının şifresinin "HECE", "4F464C59.docx" dosyasının şifresinin de "BURC" olduğunu saptadı.

20 Mayıs 2010 tarihinde şifrelendiği tespit edilen dosyaların 1 tanesinde 116 bin 69 kişinin girdiği 2010 yılı Dikey Geçis Sınavı (DGS) sorularının bulunduğu ve toplamda 78 sorudan 54'ünün 2 ay sonra yapılan sınav soruları ile birebir örtüştüğü görüldü. Dosyanın da sisteme 5 Mayıs'ta kaydedildiği ve sınavın ise 4 Temmuz 2010'da yapıldığına dikkat çekildi. 

ALS'YE DE ERİŞMİŞ

Diğer dosyada ise 58.350 adayın girdiği Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı'na (ALS) ait sözel soruların 30'unun yer aldığı ortaya çıktı. Tüm soruların tutulduğu "TABSERVER" bilgisayarına olan erişim bilgilerinde ise 251 bin kişinin katıldığı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) tüm sorularına sınav tarihinden önce erişildiği ortaya çıktı. 
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
17- 25 Aralık darbe girişimi için 30'dan fazla isime gözaltı kararı!Önceki Haber

17- 25 Aralık darbe girişimi için 30'dan...

Erdoğan futbolun kaptanlarını kabul ettiSonraki Haber

Erdoğan futbolun kaptanlarını kabul etti

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!