Yaşlı nüfus artıyor... Urfa'da neden huzurevi yok?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yaşlı nüfus artıyor... Urfa'da neden huzurevi yok?
Türkiye’de bireylerin büyük çoğunluğu yaşlılık dönemini ailelerinin yanında geçirmeyi tercih ederken dikkatler bir kez daha huzurevlerine çevrildi. Nüfusu 2 milyonu aşan Şanlıurfa’da yeni huzurevi projesinin hangi aşamada olduğu bu konuyla birlikte yine gündeme geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 'İstatistiklerle Yaşlılar, 2019' araştırmasının verilerini geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşmıştı.

Kurum, yaptığı araştırmada Türkiye’de fertlerin yaşlılıklarında nerede yaşayacaklarını da sordu. Bireylerin yüzde 37,6’sı çocuklarının yanında kalacağını ifade ederken, evimde bakım hizmeti alırım diyenlerin oranı yüzde 29,4 oldu. Huzurevine giderim diyenler yüzde 11’de kalırken, hiçbir fikri olmadığını ifade edenlerin oranı da yüzde 21,6 olarak açıklandı. Araştırmada diğer seçenekleri tercih edenlerin oranı ise yüzde 0,4 oldu. Türkiye’deki oranlar böyle iken gözler bir kez daha yaşlı nüfusun az olduğu iller arasında yer alan Şanlıurfa’da neden huzurevinin olmadığına çevrildi.

URFA’DA YAŞLI NÜFUSUN ORANI YÜZDE 3,9

Yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu il, 2019 yılında yüzde 18,8 ile Sinop oldu. Bu ili yüzde 17,7 ile Kastamonu, yüzde 16,2 ile Artvin ve Çankırı izledi. Yaşlı nüfus oranının en düşük olduğu il ise yüzde 3,3 ile Şırnak oldu. Bu ili yüzde 3,4 ile Hakkari, yüzde 3,9 ile Şanlıurfa izledi.

NEDEN URFA’DA HUZUREVİ YOK!

Şanlıurfa’da 2017 yılında yerine yenisini inşa etmek amacıyla yıkılan huzurevinin yerine şu ana kadar yenisi inşa edilmedi. Nüfusu 2 milyonun üzerinde olan Şanlıurfa’da her ne kadar yaşlıların büyük oranda çocuklarının yanında kalma gibi sıkı gelenekleri olsa da kentin değişen demografik yapısı huzurevi gerçeğini gözler önüne seriyor.

Zaman zaman huzurevinin kentte neden olmadığı soruları gündeme gelirken Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba “Huzurevi projesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çizilerek gerekli işlemlerin tesisi için Şanlıurfa İl Müdürlüğüne gönderildi. Ancak tapu ile kroki arasında 20 metrekare bir farkın olduğu anlaşılmış, bu fark ile alakalı da belediyemiz yola terkin kararı vererek konuyu çözmeye gayret etmiştir. Fakat Tapu Müdürlüğünde görevi bir Harita Mühendisi yetki tapunun diyerek konuyu yargıya taşımış ve bu konuda halen hukuki süreç devam etmektedir. Görüldüğü üzere süreci A-dan Z-ye takip etmekteyim. Ama keşke her şey bizim istediğimiz gibi hemen olup bitse" açıklamasında bulunmuştu.

Şimdi kamuoyu bu projenin akıbetinin ne olduğu ve hangi aşamada olduğunu merak ediyor.

YAŞLI NÜFUS ARTIŞ GÖSTERDİ

TÜİK’in araştırmasına göre; yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus, 2014 yılında 6 milyon 192 bin 962 kişi iken son beş yılda yüzde 21.9 artarak 2019 yılında 7 milyon 550 bin 727 kişi oldu. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise 2014 yılında yüzde 8 iken, 2019 yılında yüzde 9.1'e yükseldi. Yaşlı nüfusun 2019 yılında yüzde 44,2'sini ise erkek nüfus, yüzde 55,8'ini de kadın nüfus oluşturdu.

KADINLARIN YAŞAM SÜRESİNDE ARTIŞ BEKLENİYOR

Türkiye'de 65 yaşına ulaşan bir kişinin kalan yaşam süresi ortalama 17,9 yıl oldu. Erkekler için bu sürenin 16,2 yıl, kadınlar için 19,4 yıl olduğu gözlendi. Diğer bir ifade ile 65 yaşına ulaşan kadınların erkeklerden ortalama 3,2 yıl daha fazla yaşayacağı tahmin edildi. Beklenen yaşam süresi 75 yaşında 10,9 yıl iken 85 yaşında 5,9 yıl oldu.

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Albayrak'tan 3 aylık maaş açıklaması!Önceki Haber

Bakan Albayrak'tan 3 aylık maaş açıklama...

Urfa'da gidecek yeri olmayan genç, polislere yakalandı!Sonraki Haber

Urfa'da gidecek yeri olmayan genç, polis...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!