SGK’dan açıklama: Yüzde 34’lük artış var!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SGK’dan açıklama: Yüzde 34’lük artış var!
SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, yaptığı açıklamada, “Şanlıurfa’da 2012 yılında 197 bin 542 olan aktif sigortalı sayısı, 2020 Şubat ayı itibariyle yüzde 34’lük artışla yaklaşık 264 bin 777 kişiye ulaştı” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü, 11-17 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı. 2006 yılında yapılan düzenleme sonucunda dünya sosyal güvenlik tarihinin en önemli ve en büyük reformlarından biri olan “Sosyal Güvenlik Reformu” ile 3 ayrı sistemi tek çatı altında birleştirildiğini ifade eden Ünlü, “Tüm vatandaşlarımızın sosyal güvenliğe erişmesinin önü açılmıştır” dedi.

‘DÜNYAYA ÖRNEK BAŞARIYA İMZA ATTIK’
Ünlü açıklamasında, “Sosyal güvencesi olmayan tüm vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortasına (GSS) erişim sağlamaktadır. Ayda sadece 88,29 TL prim ödeyerek kendileri ve tüm ailesi için GSS kapsamında sağlık sigortasından faydalanmakta olup, kamu, özel tüm sağlık kuruluşlarından hizmet alabilmektedir. GSS, yürütülmesi en zor kamu hizmetlerinin başında gelmektedir. Tüm dünyayı derinden etkileyen, adeta günlük yaşamı durma noktasına getiren koronavirüs salgını sürecinde dünyanın önde gelen ülkeleri bile sağlık hizmetleri bakımından ciddi zorluklarla karşılaşıp sağlık sistemleri iflas etme noktasına gelirken, kurumumuzca sağlam temeller üzerine inşa edilen genel sağlık sigortası sistemimiz ve devletimizin yerinde uygulamaları sayesinde vatandaşın cebinden hiçbir ücret çıkartmayarak ülkemiz dünyaya örnek teşkil edecek bir başarıya imza atmıştır” sözlerine yer verdi.

‘HİZMETLERİMİZİN ETKİNLİĞİNİ ARTIRDIK’
Sundukları hizmetlerin öncelikle kaliteli, ihtiyaca yönelik, kolay ve zamanında ulaşılabilir olduğunu dile getiren Ünlü, “Sigortalı, işveren, emekli ve hak sahiplerinin kurum ünitelerine gelmeden taleplerini iletebilmeleri amacıyla bilgi ve iletişim teknolojilerinden azami ölçüde faydalandık, çoğu işlemimizi elektronik ortama taşınmıştır. E-reçete, E-rapor gibi uygulamalarla sağlık; E-tescil, kolay işverenlik, E-bildirim gibi uygulamalarla sigortalılık; emeklilik, borçlanma başvurularının E-devlet üzerinden alınması gibi yeniliklerle emeklilik iş ve işlemlerimizi bürokrasiden arındırıp, 140’tan fazla hizmetimizi e-devlet uygulaması kullanılarak çağın gereklerine uygun hale getirerek hizmetlerimizin etkinliğini artırdık” diye konuştu.

‘AKTİF SİGORTALI SAYISI YÜZDE 34 ARTTI’
Reformdan bu yana uygulanan sosyal ve ekonomik politikalar sonucu, sosyal güvenlik sisteminin yıldan yıla gelişme kaydettiğini, hizmet verdikleri sorumluluğunu taşıdıkları kesimin her geçen gün arttığına dikkat çeken Ünlü, şunları kaydetti:

“Bu yıl 11-17 Mayıs tarihlerinde 12'ncisini kutlamakta olduğumuz Sosyal Güvenlik Haftasında yapılan farkındalık faaliyetleri sonucunda Şanlıurfa ilimizde, 2012 yılında 197 bin 542 olan aktif sigortalı sayısı, 2020 Şubat ayı itibariyle yüzde 34’lük artışla yaklaşık 264 bin 777 kişiye, 2012 yılında 54 bin 567 olan gelir veya aylık ödenen kişi sayısı, 2020 Şubat ayı itibarıyla yüzde 40’lık bir artışla yaklaşık 76 bin 650 kişiye ulaştı. Özellikle ilimizde uygulanan teşviklerle bu sayı daha da artacaktır. Pandemi sürecinde işsizlik ödeneği, ücretsiz izin ve nakdi ücret destekleri ile devletimiz çalışanımızın yanında olmuştur. Kayıtlı çalışmak, kaygısız olmak demektir.”

İl Müdürü Ünlü, yazılı açıklamasının sonunda “Başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftasını kutlar, sağlıklı, bereketli ve huzurlu günler diliyorum” dedi

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Meteoroloji uyardı: Hafta sonuna dikkat!Önceki Haber

Meteoroloji uyardı: Hafta sonuna dikkat!

Urfa'da oğullarının ölümünden doktoru sorumlu tuttular!Sonraki Haber

Urfa'da oğullarının ölümünden doktoru so...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar