Şanlıurfa gastronomisinde sofraların baş tacı olan tırnaklı ve açık ekmeğin kalitesi eskisi gibi değil. Öyle ki ekmekler fırından çıkıp eve ulaşana kadar kuruyor yada ertesi gün tüketilmeyecek hale geliyor. 

ŞANLIURFA’DAKİ YENİ ENERJİ HATLARIYLA KURULU GÜÇ %11 ARTACAK ŞANLIURFA’DAKİ YENİ ENERJİ HATLARIYLA KURULU GÜÇ %11 ARTACAK

Geçtiğimiz gün fiyatı artan ekmek düşen kalitesiyle vatandaşın tepkisini çekiyor. Yeterince özen gösterilmeden, bazen yanan, bazen de hamur olarak satılan fırındaki ekmekler yine kalitesizliğiyle gündeme geldi.

Gastronomide ayrı bir başlık açılan Şanlıurfa'nın kendine özgü açık ve tırnaklı ekmeği bulunuyor. Her yemeğe yakışan tırnaklı ekmeği sofraların olmazsa olmazı iken açık ekmek de fırın yemekleri için vazgeçilmez bir unlu mamül idi. Şimdi ise her gün eleştir konusu haline geldi.

Ekmek her geçen gün kalitesini kaybetmeye başladı. Fırından çıkan ekmekler çok erken kurumaya, ertesi gün kullanılamayacak hale geldi. Üzerine gelen zamlar da ekmeğin tadını tuzunu iyice kaçırdı.

Tepkilerini dile getiren vatandaşları fırınların daha sık denetlenmesini gerektiğini belirti. 

Kaynak: BİHA