Şanlıurfa’nın simgelerinden Halil-ür Rahman Gölü kuzeyindeki eski taziye evlerinin aslına uygun haline getirilerek Şanlıurfa Geleneksel El Sanatları Merkezine dönüştürülüp turizme kazandırılmasına ilişkin 2019’da protokol imzalanmıştı. 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile dönemin Şanlıurfa Valisi ve ŞURKAV Vakfı Başkanı Abdullah Erin arasında yapılan protokol ile söz konusu taziye evleri Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek turizme kazandırılacaktı. Urfa Geleneksel El Sanatları Merkezi, Şanlıurfa'da unutulmaya yüz tutmuş sanatları yaşatan ustalara ücretsiz tahsis edilecekti. Ustaların mesleklerini yürütmeleri ve gelecek nesillere aktarmaları için Büyükşehir Belediyesince her türlü destek verilecekti.

Ancak istenilen olmadı. Söz konusu proje Abdullah Erin’in kentten gidişiyle unutuldu. Tarihi mekandaki taziye evleri de adeta kaderine terk edildi. 

YILDIRIM: ŞİMDİ HARABE HALDE

Gazete İpekyol’un köşe yazarlarından Müslüm Yıldırım da taziye evlerinin halkın elinden alındıktan sonra ‘ucube birer mekana’ dönüştürüldüğünü ileri sürdü.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

“ALDINIZ HALKIN ELİNDEN

EE SONRA ??

3-4 Taziye evi yanyana idi..Esnaf kolayca ulaşılabiliyordu. Kimsesi olmayanların bile taziyeleri iki insan görüyordu, diğerlerine gelenler uğrayıp başsağlığı diliyordu.

Rezalet! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı Rezalet! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı

Birilerinin hoşuna gitmedi. Her yer ziyaretçiye, yabancıya göre dizayn edilecek kafası ile aldılar milletin elinden, ucube birer mekana dönüştürdüler. Beceremediler kapattılar. 

Şimdi harabe halde...Memleketin ruhuna yabancı insanların eline irade geçince olacağı bu”.