Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin sıkı para politikası uygulamaları, kredi kartı harcamalarındaki büyüme hızında belirgin bir şekilde hissediliyor. Mart sonunda kredi kartı harcamalarındaki büyüme hızı yüzde 100'ün altına düşmüş olsa da, Mayıs sonu itibarıyla bu hız tekrar yükselişe geçti. Ancak, artışın seviyesi dikkat çekici bir şekilde yüksek.

Bankacılık sektörü, kredi kartı harcamalarındaki büyüme hızının düşük olduğunu vurguluyor, ancak kredi kartı borçlarının geri ödenme sorunlarında bir artış yaşandığına dikkat çekiyor. Özellikle, 30-90 gün geciken borçlarda kredi kartı borçlarının etkisi belirgin. Bu durum, finansal istikrarı tehdit edebilir.

Otokar, Eurosatory 2024'te araçlarını tanıtıyor Otokar, Eurosatory 2024'te araçlarını tanıtıyor

Merkez Bankası'nın Finansal İstikrar Raporu, ödemelerde gecikmelerde artış yaşandığını gösteriyor. Özellikle, bireysel kredi kartları ve ihtiyaç kredilerindeki gecikmeler dikkat çekiyor. Bu durum, ekonomik istikrar açısından endişe verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Kredi kartı sahipleri borçlarını dikkatle yönetmeli ve ödemelerini zamanında yapmalıdır. Aksi takdirde, finansal zorluklarla karşılaşma riskleri artabilir.

Editör: Abdullah Toprak