Birikimlerini değerlendirmek isteyen milyonlarca yatırımcı ‘güvenli liman’ olarak nitelendirilen altına yöneliyor.

Ancak altın almak isteyen yatırımcılar büyük bir ikilem ile karşı karşıya kalıyor.

Mobil bankacılık aracılığıyla alınacak altın ile kuyumculardan alınacak fiziksel altın arasında kalanlara, uzmanlardan dikkat çeken uyarılar geldi.

ALTINI NEREDEN SATIN ALMAK GEREKİYOR?

Konuya ilişkin bir uyarı da altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş’ten geldi.

Ucuz altın almanın formüllerini açıklayan Memiş, “Kullanışlı bir yatırım aracı olarak değerlendirilen altında alım işlemlerinde komisyon gibi ek masraflar söz konusu olmuyor. Yüzde sıfır stopaj fırsatı sağlaması bir yana kullanıcı dostu ve kolay saklanabilme özellikleriyle uzmanlar tarafından öneriliyor.” ifadelerini kullandı.

Memiş, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Madenden çıkarıldığı gibi altın saf hali ile satışa sunulabiliyor. Henüz işlenmemiş hali ile som altın çok daha ucuz bir fiyata elde edilebiliyor. Fakat bunun için kilo ile satın almanız gerekiyor. Satın aldıktan sonra som altını kuyumcularla anlaşarak işleyebilir ve kar elde edebilirsiniz.

Öte yandan, Kapalıçarşı ve Harem, altın madenciliği yapan şirketlerden som altın ve e-Ticaret sitelerinden toptan altın alınabiliyor. Altının miktarına göre bu gibi alımlarda indirimli fiyatlar uygulanabiliyor. İran’dan gelen ucuz altınlar için Van ili de seçenekler arasında bulunuyor.

Tavan yapan hisseye yasak getirildi: Yatırım yapanlar yandı Tavan yapan hisseye yasak getirildi: Yatırım yapanlar yandı

KISA VADELİ BANKA, UZUN VADELİ KUYUMCU

Memiş, altının kuyumcudan mı yoksa mobil bankacılıktan mı alınması gerektiğine ilişkin soruya ise şu şekilde yanıt verdi:

“Diğerlerine göre hurda altın çok daha uyguna satın alınabiliyor. Bunun sebebi ise henüz işçiliğin yansıtılmamış olması. Yurttaşların kuyumculara sattıkları altın, hurda fiyatından satın alınarak atölyelerde yeniden işlenir.

Kuyumcudan ya da bankadan altın almaya karar vermek için yatırımın süresi dikkate alınmalı.

Alım satım yapılacaksa bankadan almak daha karlı olur. Ancak eğer uzun vadeli bir yatırım düşünülüyor ise de bunun için kuyumcu tercih edilir.

Editör: Abdullah Toprak