Atatürk Bulvarı, açıldığı günden bu yana Şanlıurfa'nın en önemli simgelerinden biri haline geldi. Bulvar, Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde yer almakta olup alışveriş merkezi, kafeler, restoranlar gibi birçok sosyal alana ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, açıldığı günden bugüne Şanlıurfalıların alışveriş, yeme-içme, dinlenme ve sosyalleşme için en çok tercih ettiği yerlerden biri.

DEPREMDE ZARAR GÖRDÜ POPÜLERLİĞİNİ YİTİRMEDİ

6 Şubat depremlerinde büyük hasar gören Atatürk Bulvarı, yapılan çalışmalarla yeniden eski görünümüne kısmen kavuştu. Deprem sonrasında bazı binalar yıkılırken, bazı binalar ise onarıldı. Bulvarın ışıklandırması da yenilendi.

Deprem sonrasında da popülerliğini koruyan Atatürk Bulvarı, Şanlıurfa'nın kalbi olmaya devam ediyor.

Ören yerleriyle ilgili flaş karar! Göbeklitepe’ye istediğiniz zaman gidebileceksiniz Ören yerleriyle ilgili flaş karar! Göbeklitepe’ye istediğiniz zaman gidebileceksiniz

PEKİ ATATÜRK BULVARI NE ZAMAN AÇILDI?

1936 yılında açılan bulvar, o dönem için şehrin en modern bulvarı olarak kabul ediliyordu.

Şanlıurfa'nın “mecburiyet caddesi” olarak bilinen bulvar, Atatürk Bulvarıdır. Atatürk Bulvarı, 1936 yılında açılmıştır. Cumhuriyet Gazetesi'nin 1936 yılında çıkan bir haberinde, Atatürk Bulvarı'nın açılışı hakkında şu bilgiler yer almaktadır:

 “Urfa belediyesi şehrin imarı için muntazam bir şekilde çalışmaktadır. Bu çalışmalar meyanında «Atatürk bulvarı» ismile güzel bir bulvar yapılmıştır. Gönderdiğim resim hu asfalt bulvarı göstermektedir. 1936 Cumhuriyet Gazetesi”

ŞEHRİN GELİŞİMİNE VE DEĞİŞİMİNE TANIKLIK ETTİ

Atatürk Bulvarı, 88 yıllık geçmişi boyunca şehrin gelişimine ve değişimine tanıklık etti. Bulvar, o dönemde şehrin en modern bulvarı olarak kabul ediliyordu. Bugün ise şehrin en işlek caddelerinden biri haline geldi.

Bulvar, şehrin gelişimine ve değişimine tanıklık etmenin yanı sıra, şehrin kültürel ve sosyal yaşamında da önemli bir rol oynadı. Bulvar, Şanlıurfalıların buluşma, kaynaşma ve sosyalleşme noktası haline geldi.