URFAHABERMERKEZİ / Abdullah TOPRAK - Şanlıurfa'da yaz mevsiminin sıcak günleriyle birlikte patlıcan, biber ve tepsi yemekleri sezonu açıldı. Kurban Bayramı'nın getirdiği et bolluğu, şehirdeki mahalle fırınlarını yoğun bir telaşa soktu. Asırlık geleneklere dayanan tepsi yemekleri, et ve sebzenin mükemmel uyumunu sunarken, fırıncılar bu artan talebi karşılamada zorlanıyor.

Şanlıurfa'da 17 Katlı Binanın Yerle Bir Olma Anı Şanlıurfa'da 17 Katlı Binanın Yerle Bir Olma Anı

Şehrin dört bir yanında her gün binlerce tepsi yemeği, mahalle fırınlarının odun ateşinde pişirilerek sofralara ulaştırılıyor. Şanlıurfa'nın sıcak yaz günlerinde, gölgede 44 dereceyi bulan sıcaklıklar altında çalışan fırıncılar, adeta ateşle dans ediyor. Özellikle yeni mahsul patlıcanların ve diğer taze sebzelerin piyasaya çıkması, bayram nedeniyle et bolluğunun da eklenmesiyle, tepsi yemeklerine olan ilgiyi daha da artırdı.

Fırıncılar, yoğun talepten dolayı sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar aralıksız çalışıyor. Vatandaşlar, bayramın getirdiği coşkuyla, et ve sebzeyi harmanlayarak hazırladıkları tepsi yemeklerini fırınlara gönderiyor ve bu durum fırınlarda büyük bir yoğunluğa neden oluyor.

Şanlıurfa'nın tepsi yemekleri, etin ve sebzenin odun ateşinde pişirilmesiyle özel bir lezzet kazanıyor. Bu lezzeti yaşamak isteyenler, bayram coşkusuyla birlikte fırınların yolunu tutuyor. Fırıncılar ise, artan taleple birlikte yoğun bir çalışma temposuna girmiş durumda.

Geleneksel tepsi yemekleri, Şanlıurfa'da hem göze hem de damağa hitap eden bir kültürün parçası olmaya devam ediyor. Fırıncılar, bu kültürü yaşatmak ve bayram coşkusunu sofralara taşımak için büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Bayram süresince fırınlarda yaşanan yoğunluk, hem fırıncıları hem de lezzet avcılarını memnun ediyor.

Kaynak: Urfa Haber Merkezi