Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar, araç kredisi kullanan müşterilerden kasko poliçesi yaptırmalarını isteyerek, bu poliçenin bankadan alınmasını şart koşuyor. Müşteriler dışarıdan daha uygun fiyat almak istediklerinde ise istedikleri krediden yararlanamama durumu ile karşı karşıya kalıyor. Bankalar, poliçeyi kendileri keserek, müşterinin hesabından veya kredi kartından otomatik olarak tahsil ediyor.

Tüketici dernekleri, tüketicilerin sigorta poliçelerini serbest piyasa koşullarına göre istedikleri acenteden yaptırma özgürlüğüne sahip olduğunu savunurken, bankaların zorunlu kasko taleplerine karşı tüketicilerin hukuki yollarla bu dayatmaya karşı mücadele yürütmelerini öneriyorlar.

Casper Excalibur'un masaüstü modellerinde 6 yeni teknoloji Casper Excalibur'un masaüstü modellerinde 6 yeni teknoloji

Hukukçular ise konuyla ilgili olarak, bankaların araç kredisi verirken kendilerini garanti altına almak için kasko poliçesini zorunlu tutabileceğini ancak tüketicinin bu poliçeyi bankadan değil istediği acenteden yaptırabileceğini dile getiriyorlar.

Bu yaşananlar, banka kredileriyle araç sahibi olmak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken önemli bir konu olarak gündeme düştü. Tüketiciler, kasko poliçesi alırken bankaların dayatmalarına karşı ellerindeki seçeneklerini değerlendirerek, kendileri için en uygun ve en avantajlı seçeneği tercih etme hakkına sahipler.

Editör: Abdullah Toprak