Milyonlarca öğrencinin gün saydığı yarı yıl tatiline saatler kaldı. Cuma gününden itibaren öğrenciler karnelerini alacak. Teşekkür ya da takdir alan öğrencilere devletten cep harçlığı verileceği duyuruldu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenciler faydalanabilecek. İşte o ücretler...

ÖĞRENCİLERE BAŞARI ÖDEMESİ

Öğrencilere cep harçlığı verilecek. Başarı Teşvik Programı çerçevesinde, devlet okulunda okuyan öğrencilere yarı yıl tatilinin ilk müjdesi geldi. Sınıflarda dereceye girmeyi başaran ilk öğretim ve orta öğretim öğrencilerine asgari ücretin yüzde 60'ı kadar karne parası verilecek. Asgari ücrete gelen zamla birlikte bu ödeme 10 bin 200 lira olması bekleniyor.

4 YILLIK ÜNİVERSİTE KAZANAN ÖĞRENCİLERE İSE AYLIK 100 TL

Bu ödemeler 4 yıllık üniversite kazanan öğrencilere ise aylık 100 TL olarak belirlendi. YÖK tarafından liste haline getirilen ilk 500 üniversitede yer alan öğrencilere bu başarı desteği verilecek.

Sosyal yardım kapsamında yer alan hanelerdeki lise mezunu öğrencileri ve lise sonrası meslek edinme kurslarına giderek iş hayatına adım atan öğrencilere net asgari ücret orantılı destek verilecek.

BAŞVURU NEREDEN YAPILACAK?

Bakanlık açıkladı! Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Bakanlık açıkladı! Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak?

Karne ücret ödemeleri için, öğrenciler okullar üzerinden başvurularını yapabilecek.