1980 yılında kurulan Express Inc, yıllar içinde dünya çapında bir tekstil devi haline geldi. Ancak pandemi sonrası ekonomik durgunluk, şirketi oldukça zorladı. Geri dönüş çabaları sonuçsuz kalan Express, geçtiğimiz yılı yüzde 59'luk değer kaybıyla kapatarak yatırımcılarını büyük zarara uğrattı. 

Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı beşinci dönem başvuruları açıldı Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı beşinci dönem başvuruları açıldı

Toplam borcu 400 milyon doların üzerine çıkan şirket, iflas kaçınılmaz hale geldi.

MAĞAZALAR KAPANMAYA BAŞLADI

İflasın ardından Express, Express ve UpWest gibi markalarına ait mağazaları tek tek kapatmaya başladı. Şirket hisselerinde yaşanan sert düşüşler de bu süreci hızlandırdı.

TÜRKİYE'DEKİ MAĞAZALAR DA ETKİLENECEK

Delaware'deki iflas mahkemesine yapılan başvuruda, şirketin varlıklarının ve yükümlülüklerinin 1 ila 10 milyar dolar arasında olduğu belirtildi. Salı günü başlaması planlanan mağaza kapanışları, 95 Express perakende mağazası ve UpWest mağazalarını kapsayacak. Kapanacak mağazaların hangi ülkelerde ve şehirlerde olduğu ise henüz açıklanmadı.

Express'in iflası, tekstil sektöründeki zorluklara ışık tutuyor. Pandemi ve değişen tüketici alışkanlıkları gibi faktörler, geleneksel perakendecileri oldukça zorluyor. Bu durum, Express gibi köklü firmaların bile iflas etme noktasına gelebildiğini gösteriyor.

EXPRESS'İN GELECEĞİ NE OLACAK?

Şirketin iflas koruma başvurusu, finansal yeniden yapılanma sürecine girdiği anlamına geliyor. Bu süreçte Express, borçlarını yeniden yapılandırmayı ve şirketi kurtarmayı amaçlayacak.

Ancak bu durumun ne kadar başarılı olacağını kestirmek zor. Express'in küllerinden yeniden doğup doğmayacağı önümüzdeki aylarda belli olacak.

Editör: Haber Merkezi