Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ödeme işlemlerinde güvenlik ve kontrolü artırmak amacıyla yeni bir adım attı. 31 Mayıs itibarıyla devreye alınan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi, özellikle ikinci el araç satışları gibi yüksek değerli işlemlerde güvenliği sağlamayı hedefliyor. Bu yeni servis, onay gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sunarak işlem taraflarına güvence sağlayacak.

Otomotiv sektöründe büyük fırsat: Son gün 7 Temmuz Otomotiv sektöründe büyük fırsat: Son gün 7 Temmuz

FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi, ödemeyi gönderen ve alan taraflar arasında güvenli bir aracılık hizmeti sunuyor. Özellikle ikinci el araç alım-satım işlemlerinde kullanılacak olan bu servis, ödemeyi gönderen kullanıcıya onay veya tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alan kullanıcıya ise onay veya tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garantisini veriyor.

İlk aşamada 2 milyon TL işlem limiti belirlenen FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi, yüksek değerli işlemlerin güvenli ve kontrollü bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için bu limiti belirledi. Türkiye'de özellikle ikinci el araç satışları gibi yüksek değerli işlemlerde kullanılacak olan bu servis, işlem taraflarına güvenli ve sorunsuz ödeme imkanı sunacak.

TCMB yetkilileri, FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'nin, hızla yaygınlaşması ve Türkiye'de ödeme işlemlerinde önemli bir rol oynaması beklentisini taşıyor. Bu yeni servis, önümüzdeki dönemde daha geniş bir kullanım alanına yayılarak Türkiye'deki ödeme işlemlerinde güvenlik ve kontrolün artmasına katkı sağlayacak.

Editör: Haber Merkezi