Gelen bir son dakika haberine göre yeni teklifin kabul edilerek Meclis’te yasalaştığı aktarıldı. İşte merak edilen son dakika haberinin detayları..

TBMM’den güzel haber geldi. Ehliyet affına ilişkin son detaylar açıklandı. Yapılan son açıklamaya göre 14 milyondan fazla kişinin 521 milyar liralık borcuna ilişkin yapılandırma teklifi yasalaştı. Buna göre 31 Aralık 2022 tarihinden önceki borçlar 2 bin TL’nin altında olması halinde silinecek. Diğer borçlar ise 48 ay vade ile ödenecek.

EHLİYET SAHİPERİNE GÜZEL HABER

Yapılan açıklamaya göre yapılandırma kapsamındaki ışık ihlalleri, hız, park cezası, emniyet kemeri, emniyet şeridi ihlali gibi sebeplerden trafik ceza puanı dolan sürücülerin ehliyetleri de geri iade edileceği ifade edildi.

BU CEZALARIN AFFI YOK

Kanun kapsamında geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesinin yapılacağı belirtilerek alkollü ve uyuşturucuyla araç kullanmak, drift yapmak ve ölümlü kazaya sebebiyet vermen sürücülerin için bu durum geçerli değil.

TRAFİKTE EN SIK YAPILAN HATALAR

Geçtiğimiz yıl içerisinde sürücülerin en sık yaptığı hata ve ihlallere karşı ceza puanları açıklandı. İşte o cezalar ve puanları:

  • Alkollü araç kullanmak: 20 puan
  • Emniyet kemeri takmamak: 15 puan
  • Kırmızı ışıkta geçmek: 20 puan