Araştırmacılar yeni bir salgın beklediklerini artık hiç bir şekilde saklamıyor. Daha önce bir salgın ihtimali hakkında "Covid'ten bile 100 kat beter geliyor" denilerek, tarih olarak da kış ayı sonları işaret edilmişti. Ancak şimdi daha bomba bir gelişme yaşandı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklama büyük endişeye neden oldu.

Eğer gerçekleşirse yeniden eve kapanmak zorunda kalabiliriz. O yüzden herkesin kendisine evde bir meşgale bulması gerekiyor. 

YENİ PANDEMİYE KARŞI UYARIDA BULUNDULAR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yeni bir pandeminin geleceği, bunun an meselesi olduğu belirtildi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un yeni pandemiye karşı uyarıda bulunduğu ve her an yeni bir pandeminin başlayabileceği uyarısında bulunduğu bildirildi.

Ghebreyesus, “Hazır olun yeni pandemi geliyor ve bu sadece an meselesi” değerlendirmesinde bulundu. 

Küresel çapta koronavirüs salgınında 774 milyondan fazla doğrulanmış vaka ve 7 milyondan fazla ölüm açıklanmıştı. 

İlk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde, 2019 yılı Aralık ayının başında görülüp, bu bölgedeki yetkililer tarafından tanımlandığı için gayri resmi Wuhan koronavirüsü adıyla da bilinen yeni koronavirüs solunum yolu enfeksiyonuna neden olan ve insandan insana geçebilen bulaşıcı bir virüstür. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından virüsün resmi adı SARS-CoV-2 (Şiddetli Akut Solunum Sendromu-Koronavirus-2) olarak belirlenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü virüsün neden olduğu hastalığı tanımlamak için COVID-19 terimini kullanmaktadır. 

Bakan Koca duyurdu! Hastanelerde yeni dönem: Bayramdan sonra başlıyor Bakan Koca duyurdu! Hastanelerde yeni dönem: Bayramdan sonra başlıyor

30 Ocak 2020’de CoViD-19, Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir sağlık acil durumu ilan edilmiştir. 11 Mart 2020 tarihinde ise virüs pandemi, yani küresel salgın hastalık olarak ilan edilmiştir. 

Editör: Haber Merkezi