İSTANBUL (AA) - Daikin, Danimarkalı Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) distribütörü BKF Klima'yı satın aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, gerçekleştirilen satın alma, şirketin 2008'de Daikin İsveç, 2018'de Daikin Norveç ve 2018'de Finlandiya'daki Daikin ofisiyle başlayan İskandinavya'daki büyüme stratejisi açısından önem taşıyor.

Daikin, kapsamlı AR-GE uzmanlığından yararlanmayı ve yerelleştirilmiş eğitim merkezleri aracılığıyla servisler için eğitim fırsatları oluşturmayı hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin Avrupa Başkanı Toshitaka Tsubouchi, BKF Klima'nın satın alınmasının bölgedeki yerlerini güçlendirmede önemli bir rol oynadığını belirtti.

Tsubouchi, "İskandinavya'nın sürdürülebilirliğe verdiği önemi göz önüne alarak, bu yatırımın bizim için 3 ayrı amaca hizmet ettiğini söyleyebilirim. Bunlar, stratejik büyüme, üstün müşteri hizmeti ve Danimarka pazarında düşük karbon emisyonlu HVAC teknolojilerinin benimsenmesine katkıda bulunmak." ifadelerini kullandı.

İkinci Uluslararası Katılımlı Öğrenme Güçlüğü Kongresi, Üsküdar Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşti İkinci Uluslararası Katılımlı Öğrenme Güçlüğü Kongresi, Üsküdar Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşti

Beijer Ref EMEA Başkan Yardımcısı Simon Karlin de, BKF Klima organizasyonunun ve çalışanlarının Daikin çatısı altında gelişmeye devam edeceğinden emin olduklarını ve Beijer Ref'in stratejik HVAC ortaklarıyla Danimarka'daki varlığını artırmaya odaklanmaya devam edeceği için mutlu olduklarını kaydetti.

Daikin Danimarka Genel Müdürü olarak atanan Robert Kagabo da Danimarka'daki yeni ekip arkadaşlarının kişisel gelişimlerini destekleme konusundaki kararlılıklarının yanı sıra Danimarka pazarında bir kuruluş olarak büyüme konusunda da kararlı olduklarını vurguladı.

Kagabo, "Hep birlikte hem servisler hem de tüketiciler için güvenilir bir ortak olmayı ve Daikin'in sektördeki lider konumunu sağlamlaştırmayı hedefliyoruz. Daha büyük yeni organizasyonumuz ve iki yeni merkezimizle Daikin'in sahip olduğu uzmanlığı daha büyük ölçüde etkinleştirebilir ve servislerin daha iyi eğitimli olmasını sağlayabiliriz. Bu hem servis şirketlerine hem de tüketicilere fayda sağlıyor." dedi.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı Danimarka Yatırım Direktörü Vanessa Vega Saenz ise Daikin'in Danimarka'daki yatırımını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Saenz, "Daikin'in Danimarka'ya yatırım yapması pozitif bir gelişme. Toplumumuzu ve bireysel hanelerimizi fosil yakıtlardan bağımsız hale getirmeye ve CO2 emisyonlarını azaltmaya katkıda bulunabilecek ısıtma çözümlerine ihtiyacımız var. Şirketin servisleri eğitmeye ve tüketicilere yönelik ilham sağlamaya odaklanması, daha fazla insanın daha yeşil enerji çözümleri seçmesine katkıda bulunabilir." şeklinde görüş belirtti.