Alınan bilgiye göre Uncle Frog markalı mantarlı jelibonlar, tüketicilerde "kalp atışlarının hızlanması" ve "rahatsız edici halüsinasyonlar" gibi olumsuz semptomlara yol açtı.

ŞANLIURFA’DA KARPUZ BOLLUĞU ŞANLIURFA’DA KARPUZ BOLLUĞU

Avustralya Yeni Zelanda Gıda Standartları Kurumu, Nisan ayından bu yana "aslan yelesi" ve "kordiseps" içeren bu jelibonları tüketen en az 5 kişinin Yeni Güney Galler'de hastanelerde tedavi gördüğünü açıkladı.

Jelibonları tüketenlerde görülen semptomlar arasında kusma, halüsinasyonlar, nabız artışı, nöbet benzeri durumlar ve istemsiz hareketler yer aldı.

Üç çocuk annesi Laura Jones, jelibonları tükettikten sonra saatler süren rahatsız edici semptomlar yaşadığını ve kalp atış hızının 160'a kadar çıktığını belirtti. Jones, bu şekerlemeleri anksiyetesine iyi geleceği düşüncesiyle internetten sipariş ettiğini ve hayatında hiç bu kadar tuhaf bir deneyim yaşamadığını söyledi.

I M G 20240629 191025Avustralya Yeni Zelanda Gıda Standartları Kurumu, Uncle Frog markalı mantarlı jelibonların geri çağrıldığını duyurdu ve tüketicilere bu ürünleri tüketmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Yetkililer, jelibonları tükettikten sonra sağlık sorunları yaşayan kişilerin derhal doktora başvurmaları gerektiğini bildirdi.

Editör: Abdullah Toprak