Merkez Bankası'nın duyurusu ile IBAN üzerinden yapılan para transferlerinde yepyeni bir uygulama hayata geçirildi. Bankalar da bu yeni sisteme uyum sağlamak için alt yapılarını tamamlarken, artık IBAN ile EFT, havale ve FAST işlemlerinde daha hızlı ve kolay transferler mümkün hale geldi.

Merkez Bankası yaptığı açıklama ile FAST'te "Ödeme İste" katman servisinin devreye alındığını duyurmasıyla harekete geçen bankalar yazılımlarını güncelleyerek uygulamalarına 'ödeme iste' butonunu ekledi. Bu yeni hizmet ile birlikte bundan sonra IBAN verdiğiniz bir kişi banka üzerinden size ulaşarak sizden ödeme isteyebilir hale geldi.

Para transferlerini mobil uygulamalar üzerinden gönderen vatandaşlar artık para gönder butonunun yanında bir de ödeme iste butonu ile karşılaşacak.

YENİ DÖNEM BAŞLADI

Alacaklıların, herhangi başka iletiş aracı kullanmadan karşı taraftan ödeme istemesine imkan veren yeni uygulamada ise alacaklınızın sadece sizin IBAN hesabını bilmesi yeterli olacak. Yani herhangi bir ödeme işlemi ödemeyi alacak kişi tarafından da başlatılabilecek.

Sadece IBAN ile ödemelerde kullanılacak 'ödeme iste' uygulamasında parayı alacak taraf, miktarı belirleyerek 'ödeme iste' butonuna tıklarsa, sizin telefonunuza bir mesaj düşecek. Mesajı onaylamanız halinde ise otomatik olarak yazılan miktar hesabınızdan çıkarak karşı tarafın hesabına geçecek

IBAN NUMARANIZI BİLEN HERKES SİZDEN PARA TALEP EDEBİLİR

'Ödeme iste' sistemi ile ev sahipleri kirayı geciktiren kiracılarından okuyan çocuklar ailelerinden kolaylıkla para göndermesini isteyebilecek.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Resmen duyuruldu: Türkiye’de 3 yeni banka kuruluyor Resmen duyuruldu: Türkiye’de 3 yeni banka kuruluyor

Ödeme iste uygulaması vatandaşların acil para ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Merkez Bankası iş birliğiyle hazırlandı. Bu sistemde para transferleri tek yönlü olmaktan çıkarılarak işlemlerin hızlanması amacı güdüldü.