Suriye'de iç savaştan kaçarak Avrupa devletleri dahil olmak üzere birçok farklı ülkeye giden göçmenlerin geri gönderilmesiyle ilgili planlar yapılıyor.

Avrupa Birliği (AB) üyesi bazı ülkeler, Suriyeli göçmenleri sınır dışı etmenin yollarını arıyor.

AB üyesi 7 ülke Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Yunanistan, İtalya, Malta ve Polonya, bu kapsamda birtakım planları çoktan dillendirmeye başladı bile.

Güvenli bölge teklifi

Söz konusu ülkeler, öncelikle Suriye'de güvenli bölgeler ilan edilmesi gerektiğini, ardından Suriyeli göçmenlerin bu bölgelere gönderilmesinin gerekliliğini vurguluyor.

27 üyeli blok, yıllar süren görüşmelerin ardından, göç ve sığınmacı politikalarında kapsamlı değişikliğe onay verdi. Daha sıkı sınır kontrolleri ve blok üyeleri arasında sorumluluk paylaşımına ilişkin plan yürürlüğe girdi.

Göçmenleri Avrupa'dan çıkarmak istiyorlar

Adı geçen 7 ülke, düzensiz göçmenlerle başa çıkmak için yeni yollar aranmasını istiyor. Göçmenlerin üçüncü ülkelere de sınır dışı işlemleri dahil Avrupa'dan çıkarılmasını istiyorlar.

Suriye'de durum iyileşiyor

Görüntüler kan dondurdu! Vahşice işkence edilip öldürüldü: Cesedi sokak ortasında böyle yakıldı! Görüntüler kan dondurdu! Vahşice işkence edilip öldürüldü: Cesedi sokak ortasında böyle yakıldı!

Bu ülkeler, 13 yıllık çatışmanın ardından Suriye'de durumun iyileşmekte olduğunu ve güvenlik şartlarının yeniden değerlendirmesi gerektiğine inanıyor.

Yapılan açıklamalarda, "Suriye konusunda Avrupa Birliği'nin duruşunun yeniden tanımlamasının vakti geldi." denildi.

Kriz durumlarında ortak karar alacaklar

Göçmenlerin ilk ulaştığı ülkeler, belirli sayıda sığınmacıyı diğer AB üye ülkelerine yerleştirebilecek.

Bir AB ülkesi, göçmen yüküne çok fazla maruz kaldığını düşünürse, daha fazla dayanışma talep edebilecek. Kriz durumlarında ise 27 üye ülke ortak karar alacak.

Editör: Haber Merkezi