Eğitim camiasında yeni müfredat tartışmalarının yanında öğretmenlere ilişkin yeni kanun taslağı da gündemde.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve merakla beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndaki değişikliklere ilişkin taslak tamamlandı.

Şanlıurfa'da LGS Heyecanı Devam Ediyor! Öğrenciler ve Aileler Büyük Gün İçin Hazır Şanlıurfa'da LGS Heyecanı Devam Ediyor! Öğrenciler ve Aileler Büyük Gün İçin Hazır

Yakın zamanda TBMM'ye sunulması beklenen taslakta yeni tartışmalara zemin hazırlayan bir detay dikkat çekiyor.

YETERLİ GÖRÜLMEYEN ÖĞRETMENLER MERKEZE ÇEKİLECEK

Buna göre taslakta yer alan "Hizmet sınıfının değiştirilmesi" maddesine göre mesleki anlamda yetersiz olarak görülen kadrolu öğretmenler merkeze çekilebilecek.

Söz konusu kadrolu öğretmenler veri depolama, işleme, analiz etme ve hazırlama gibi çalışmalarda görevlendirilecek.

Söz konusu taslakta konuya ilişkin maddede şu ifadelere yer verildi:

Bakanlık müfettişi veya eğitim müfettişi tarafından haklarında yapılan denetim ve inceleme sonucunda öğretmenlik mesleği yeterlikleri çerçevesinde görevini yerine getirmede yetersizliği tespit edilen kadrolu öğretmenler, akademi tarafından eğitime alınır.

Bunlar, düzenlenen eğitimin tamamlanmasını takip eden eğitim öğretim dönemi içerisinde ilk denetimde görev almayan bakanlık veya eğitim müfettişlerince yeniden değerlendirmeye alınır. İkinci değerlendirme sonucunda da yetersizliği tespit edilenler, genel idare hizmetleri sınıfında durumlarına uygun kadrolara atanır.

EĞİTİM CAMİASINDA TARTIŞMALAR BAŞLADI

Kamuoyuna yansıyan bu madde meslek içinde öğretmenler arasında bölünmeye neden oldu.

Bir taraf öğretmenlerin bu kanunla birlikte gelişim sağlayacağını öngörürken bir tarfata ise kanun nedeniyle sorunlar çıkabileceğini mobbing uygulamalarının artabileceğini öne sürüyor.

"HİZMET SINIFI DEĞİŞİMİNİ DAHA DA ZORLAŞTIRDIK"

Türkiye gazetesinin haberine göre konu hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı mensupları ise söz konusu kanunla öğretmenlerin hizmet sınıfının değiştirilmesinin daha da zorlaştığını ifade ediyor.

Halihazırda tek müfettiş beyanıyla hizmet sınıfı değiştirilirken değişecek kanunla birlikte birden fazla kriter dikkate alınacak.

Editör: Haber Merkezi