Yeni yıl ile birlikte zam haberleri peş peşe gelmeye devam ederken, özellikle gıda ve hizmet sektöründe çalışanlar dertli. Müşteriler pazarlardaki fiyatlardan şikayet ederken, pazar esnafı da eleman sıkıntısı çekiyor. Günlük 1500 TL yevmiye, aylık 30 bin TL maaşla çalıştıracak eleman bulamadıklarını belirten tezgah sahipleri artan maliyetlerden dert yanıyor. 2024 yılıyla birlikte pazardaki dertler de artmış durumda. İşte detaylar...

GÜNLÜK 1500 TL'YE ÇALIŞACAK ELEMAN YOK

Pazarda bu kez müşterinin yanında esnaf da dertli. Pazarcı esnafı yeterli derecede kalifiye eleman bulamamaktan şikayet ediyor. Günlük 1500 TL yevmiye verdiklerini ancak çalışacak eleman bulamadıklarını belirten pazarcı esnafı, eleman eksikliğine çare olarak ise eş, dost, akraba çalıştırarak çare arıyor.

Maliyetlerin artıp, kar marjının düştüğünü söyleyen tezgah sahipleri yevmiyeleri ise yüksek buluyor.

"GÜNE 12 BİN TL GİDERLE BAŞLIYORUZ"

Maliyetlerin artıp, kar marjının düştüğünü söyleyen tezgah sahipleri yevmiyeleri ise yüksek buluyor.

Akbank Gençlik Akademisi 3'üncü yaşını kutluyor Akbank Gençlik Akademisi 3'üncü yaşını kutluyor

"GÜNE 12 BİN TL GİDERLE BAŞLIYORUZ"

Habertürk'ün miktofon uzattığı tezgah sahipleri günlük kontak çalıştırmaya 12 bin TL para gittiğini belirtti. "İşçi pahalı, mazot pahalı, poşet pahalı" diyen pazarcı esnafları adeta dert yandı.

"YEVMİYE FİYATLARI YETERLİ DEĞİL"

İşçiler ise veilen yevmiyelerin yeterli olmadığını belirtiyor. "Sabah erken kalkması var, indir bindir yapması var, müşteriyle ilgilenmesi var, akşama kadar ayakta durması var, hava şartları" diyen işçiler verilen yevmiylerin emeklerini karşılamadığını savundu.