Temmuz ayında belli olacak yeni memur maaşı ile birlikte çalışanlar için ödenecek kıdem tazminatının da tavanında artış yaşanacak.

Yüksek enflasyon, yılın ilk 6 ayı içinde tüm yurttaşların alım güçlerinde büyük kayıp yaşanmasına sebebiyet oldu.

Maaşları açlık sınırının dahi altına düşen asgari ücretlilerin tüm beklentilerine karşın ara zamma kapıları kapatan hükümetin, emekli ve memur zammında ise kısıtlı bir artışa gideceği tahmin ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TİÜK) tarafından 3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayına ilişkin enflasyon verisiyle birlikte netleşecek olan rakam, emekli ve memur maaşlarına yansıtılacak.

Milyonlarca emekli ve memurun yılın geri kalanında alacağı maaşı belirleyecek olan bu değişiklik, aynı zamanda kıdem tazminatlarında uygulanacak olan tavan miktarını da yükseltecek.

TSKB, IDFC'nin Yönetim Komitesi Toplantısına ev sahipliği yaptı TSKB, IDFC'nin Yönetim Komitesi Toplantısına ev sahipliği yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, haziran ayına ilişkin enflasyon oranıyla birlikte memurlar için enflasyon farkı yüzde 20.35 olacak.

7 BİN 135 TL ARTIŞ YAŞANACAK

Böylelikle 35 bin 57 TL olarak uygulanan kıdem tazminatının tavan tutarında da yüzde 20.35’lik bir artış meydana gelecek.

Merkez Bankası’nın öngördüğü rakamın TÜİK tarafından da açıklanması beklenirken, bu değişiklikle temmuz ayındaki kıdem tazminatı 42 bin 191 TL’ye yükselecek.

Editör: Abdullah Toprak