Divarese'den yaz sezonuna özel tasarımlar Divarese'den yaz sezonuna özel tasarımlar

Ticari taksilerde yer alan bir pos cihazlarında 5,95 TL ile 8,95 TL arasında değişen hizmet bedeli kesiliyor.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, konuya ilişkin uyarılarda bulunarak, “Bu bedeller hukuka aykırıdır. Fark ödeyen vatandaşlarımız iade için başvurarak ödedikleri komisyonları yasal faizi ile geri alabilirler.” dedi.

“HUKUKA AYKIRI”

Akşam gazetesine konuşan Ağaoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17. Maddesinde 'Kartlı ödemelerde herhangi bir hizmet bedeli yansıtılamaz.’ İfadesi yer almakta. İstisnalar da sıralanmakta. Sadece borsada işlem gören hisse senetleri, kıymetli madenler ve yabancı para gibi bedellerde hizmet bedeli kesilebilir. Söz konusu komisyon bedelleri hukuka aykırıdır. Fark ödeyen vatandaşlarımız iade için Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvurarak ödedikleri komisyonları yasal faizi ile geri alabilirler. İnternetten de artık bu konuda başvuru yapılabilmektedir. Başvuruda hiçbir ücret alınmamaktadır.”

"KOMİSYONU APLİKASYON ŞİRKETLERİ ALIYOR"

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu ise ilgili komisyonun taksici esnafı ile bir alakasının olmadığını belirtti.

Aksu, “Bizim bu konuda yapabileceğimiz bir şey yok. Taksilerde yer alan post cihazlarının bağlı bulunduğu bankalar ve müşterilerin kullandığı ‘taksi çağırma’ aplikasyonlarının bağlı olduğu şirketler komisyon alıyor. Yurttaşın bu komisyonu ödememek için nakit ödeme yapması gerekiyor.” diye konuştu

Kaynak: Akşam