Milyonlarca emeklinin sabırsızlıkla beklediği maaş zammı Temmuz ayında netleşecek. 6 aylık enflasyon farkına göre yapılacak olan zam oranına sayılı günler kaldı. SGK Uzmanı Emin Yılmaz, Kamu Son Haber muhabiri Süleyman Çay’a konuştu. Yılmaz, emeklilere sevindirici bir haberi verdi. Yılmaz, emekli maaşlarına refah payı artışı yapılabileceğini öngörüyor.

Merkez Bankası'nın tahminlerine göre temmuz ayında enflasyon farkı yüzde 2,52 olarak gerçekleşecek. Bu da 6 aylık enflasyon farkını yüzde 25,81'e çıkarıyor. Bu oranlara göre memur ve emekli maaşlarına yüzde 25,81 zam yapılması bekleniyor.

Bankalar sıfır faizli kredi yarışına girdi: Kampanyalar patladı Bankalar sıfır faizli kredi yarışına girdi: Kampanyalar patladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, refah payı olmayacağını açıklamış olsa da, geçtiğimiz yıllarda da benzer açıklamalar yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son anda refah payı artışı yaptığı ise Ocak ayında görülmüştü.

SGK Uzmanı Emin Yılmaz, refah payında 3 olası senaryo olduğunu söylüyor:

Yüzde 5 artış: Bu durumda emekli maaşları yüzde 30,81 artacak ve en düşük emekli maaşı 13 bin TL olacak. Yüzde 10 artış: Emekli maaşlarında yüzde 35,81 artış ve en düşük emekli maaşında 13 bin 500 TL artış olacak. Yüzde 15 artış: Emekli maaşlarında yüzde 40 artış ve en düşük emekli maaşında 14 bin TL artış olacak. Yılmaz, en olası refah payı artışının yüzde 5 olduğunu savunuyor.

Memur emekli ve memur maaşları da Temmuz ayında maaş zammı yapılacak. Ancak memur maaşlarında toplu sözleşmeden dolayı zammın düşük olacağı da Yılmaz, tarafından söylendi. Yılmaz, refah payı artışının sadece memur emeklilerine yapılacağını söylerken tek tek hesapladı.

1 Temmuz'da tatil edilmesi planlanan meclis ise görevde olacak. Tatilin ertelenmesinin en temel sebepleri ise yeni vergi paketi ve maaş konusu olduğu belirtiliyor. kök maaş artışı ve refah payı konuları da yeniden gündeme geldi. Uzmanlar, mecliste bu konuların onaylanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor.

Editör: Haber Merkezi