İSTANBUL (AA) - Serbest dalışçı Alice Ellialtıoğlu, Filipinler'de düzenlenen Asya Serbest Dalış Şampiyonası'nda sabit paletsiz Constant Weight No Fin (CNF) branşında 61 metreye dalarak Türkiye rekorunu kırdı.

İstanbul Akvaryum'dan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Akvaryum'un ana sponsorluğunda yarışmaya katılan Ellialtıoğlu, serbest dalışın en zorlu disiplinlerinden biri olan CNF dalında, dalgıçların hiçbir yardımcı ekipman kullanmadan sadece kas gücü ile dalış gerçekleştirdikleri kategoride uluslararası bir başarıya imza attı.

Sabit ağırlık çift palet CWTB dalışında ise 77 metreye ulaşan ve şampiyonadaki tek Türk sporcu olan Ellialtıoğlu, 5 Haziran'a kadar sürecek şampiyona için Filinpinler'in Pangloa adasında antrenmanları sürdürüp derecelerini artırmayı hedefliyor.

Ellialtıoğlu, 36 yaşına kadar hobi olarak yaptığı serbest dalış sporunda, iki sene gibi kısa bir sürede disiplinli çalışmaları sonucu profesyonelleşerek Asya Serbest Dalış Şampiyonası'na katılmaya karar verdi ve büyük başarı elde etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ellialtıoğlu, Türkiye rekorunu kırmanın kendisi için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı olduğunu belirterek, İstanbul Akvaryum'un desteğiyle bu başarıya ulaşmanın daha da anlamlı olduğunu kaydetti.

Ampute Futbol Milli Takımı, şampiyonluk kupasıyla AA'yı ziyaret etti Ampute Futbol Milli Takımı, şampiyonluk kupasıyla AA'yı ziyaret etti

Elde ettiği derecenin uluslararası platformda Türkiye'yi iyi şekilde temsil ettiğini gösterdiğini aktaran Eliialtıoğlu, "Hedefim, 5 Haziran'a kadar sürecek bu şampiyonada antrenmanlarımı sürdürerek derecelerimi daha da geliştirmek ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam etmek." açıklamasında bulundu.

Kaynak: aa