ABD'de görenleri şaşkına çeviren bir operasyon yapıldı.

Chicago kentinde gerçekleştirilen bir böbrek nakli ameliyatı sırasında 28 yaşındaki hasta uyanık tutuldu.

Ameliyat sırasında uyanık kalan böbrek nakli hastası, nakil öncesi yeni organını kendi gözleriyle gördüğünü söyledi.

Ameliyat sırasında uyanık tutuldu

Northwestern Medicine Hastanesi'nde gerçekleşen ameliyatta nakil sırasında uyanık kalan ilk hasta olan 28 yaşındaki John Nicholas, herhangi bir ağrı hissetmediğini ve 24 saat içinde hastaneden taburcu edildiğini söyledi.

Nicholas, "Neler olduğunu gerçek zamanlı olarak bilmek ve yaptıkları şeyin büyüklüğünün farkında olmak oldukça inanılmaz bir deneyimdi." dedi.

New York Post'un aktardığına göre hastane yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, "Nicholas'a genel anestezi yerine sezaryen ameliyatlarında kullanılana benzer bir spinal epidural verdik. Ayrıca hafif bir sedasyon aldı." denildi.

'Hastanede kalış süresini de kısaltıyor'

Organ nakli cerrahı Dr. Satish Nadig, yaptığı basın açıklamasında Nicholas'ı uyanık tutarak ameliyatı "ayakta tedavi prosedürü" şeklinde uygulayabilmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Süt mısır yedikten sonra sakın bu hatayı yapmayın! Zararını yaşayan bin pişman Süt mısır yedikten sonra sakın bu hatayı yapmayın! Zararını yaşayan bin pişman

Aynı zamanda hastanenin nakil merkezi müdürü olan Nadig, "Umudumuz, uyanık böbrek naklinin genel anestezinin bazı risklerini azaltırken hastanın hastanede kalış süresini de kısaltmasıdır." diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi