Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( 2024- YKS), bugün ve yarın olmak üzere üç oturum şeklinde uygulanacak.

YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün milyonlarca öğrencinin katılımıyla başladı.

TYT'de adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinde toplam 120 soru soruluyor ve 165 dakika süre veriliyor.

ŞANLIURFA’DA DA BİNLERCE ÖĞRENCİ SINAVA GİRDİ

Şanlıurfa’da yaklaşık 62 bin öğrenci sınava girdi. Sınav saat 10.15 itibarıyla başladı. Birçok aday, sınava zamanında girmek sabahın erken saatlerinde sınava girecek okullara gelirken, bazıları ise geç kalmamak için koşar adımlarla geldiler. 

Ancak bazı öğrenciler ise, tüm çabalara rağmen geç kalıp sınava alınmadı.

Cumhurbaşkanlığı Atamaları: 4 İlin Milli Eğitim Müdürü Değişti Cumhurbaşkanlığı Atamaları: 4 İlin Milli Eğitim Müdürü Değişti

Sınava giren öğrencilerle bilrikte, veliler de büyük bir heyecan yaşadılar. Evlatlarının sınavlardan iyi bir sonuç alıp istedikleri üniversite ve bölüme yerleşmeleri için dualar ettiler.

DİĞER İKİ OTURUM YARIN OLACAK

Öğrencilik hayatının en önemli süreci olan YKS’nin ilk oturumu, bugün saat 13.00’de sona eriyor.

Diğer iki oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) ise, yarın düzenlenecek.

160 sorudan oluşan ve 180 dakika sürecek olan AYT oturumu, saat 10.15’te başlayıp 13.15’te bitecek. Ssaat 15.45’te başlayıp 17.45’te sona erecek YDT oturumunda ise, 80 soru sorulacak.

Editör: Abdullah Toprak