Tarih vererek’ açıkladı! Piyasalarda kıyamet kopacak Tarih vererek’ açıkladı! Piyasalarda kıyamet kopacak

Şanlıurfa'da, "IBAN ile ödeme" uygulamasına yönelik denetimler ve cezalar esnafı farklı bir yönteme yöneltti, poşetle para transferi.

IBAN ile yapılan ödemelerde vergi kaçakçılığını önlemek için başlatılan sıkı denetimler, esnafı poşetlere doldurdukları parayla alışverişe itti.

Maliye Bakanlığı'nın kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında, IBAN ile yapılan ödemelerde sıkı denetimler başlatıldı. Bu denetimler, bazı esnafın farklı hesaplara para göndererek vergi kaçırmaya çalıştığı şikayetlerine yol açtı.

Bunun üzerine vergi müfettişleri, kart ile ödeme almak yerine IBAN'a havale isteyen işletmeleri takibe aldı. IBAN ile yapılan ödemelerde fiş ve fatura düzenlenmediği tespit edilirse, esnaflara ceza kesilecek.

BAKIN URFA ESNAFI ÇÖZÜMÜ NASIL BULDU?

IBAN ile ödeme yapmak istemeyen ve ceza riskinden çekinen esnaf, nakit parayı poşetlere koyarak elden teslim etmeye başladı. Bu yöntemi, Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Dernek Başkanı İzzet Çiftçi de fotoğrafladı ve sosyal medya hesabından "IBAN korkusu. Urfa esnafımızdan sabah karesi. Hayırlı bereketli olsun inşallah…" notuyla paylaştı.

Editör: Abdullah Toprak