Şanlıurfa'da AFAD ve TOKİ işbirliğiyle inşa edilen deprem konutları, 7 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hak sahiplerine teslim edildi. Kura yöntemiyle dağıtılan konutlardan biri, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı'ya çıktı. Yaşanan bu durum, kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

Milletvekili Yazmacı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yasal bir hakkın kullanımını sansasyonel bir olaymış gibi sunmak habercilik değil, eğer hakkım olmamasına rağmen, bir şekilde bana bir ayrıcalık yapıldığı bilgisi varsa bunu çekinmeden her yerden paylaşmaktır gazetecilik." dedi.

Öte yandan, Yazmacı bu konutun kura ile kendisine çıktığını sonradan öğrendiği ve hiçbir ayrıcalık beklemeden başvuruda bulunduğu vurguladı.

Şanlıurfa'da "Genç CHP'liler" rahatsız! İsyan manifestosu yayınladılar Şanlıurfa'da "Genç CHP'liler" rahatsız! İsyan manifestosu yayınladılar

Yazmacı konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“ ‘Asrın Felaketi’ olan, 11 ilimizi etkileyen 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde binlerce vatandaşımız gibi benim de evim yıkıldı. Olması gerektiği şekilde hiçbir ayrıcalık beklentim ve isteğim olmadan, her afetzede Türk vatandaşının hakkı olduğu gibi TOKİ’nin konutlarına başvuruda bulunmuştum. NOTER huzurunda yapılan “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası”nda bana da bir evin çıktığı bilgisini, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da kentteki o günkü programları nedeniyle sonradan öğrendim. Her vatandaşımız gibi benim de hakkım olan bir hususta, önce yasal süreçler işletilerek yaptığım başvuru ve adil şekilde noter huzurunda yapılan kurayı bir ayrıcalık gibi sunmak en basit tabiriyle dezenformasyon, çarpıtmadır. Yasal bir hakkın kullanımını sansasyonel bir olaymış gibi sunmak habercilik değil, eğer hakkım olmamasına rağmen, bir şekilde bana bir ayrıcalık yapıldığı bilgisi varsa bunu çekinmeden her yerden paylaşmaktır gazetecilik”.