ŞANLIURFA - İşitme kaybı yaşayan Şanlıurfalı hastaların tedavisi için önemli bir gelişme yaşandı. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarı ameliyatla bir hastaya ilk defa biyonik kulak (koklear implant) takılarak hastanın işitmesi sağlandı.

Ameliyatı gerçekleştiren Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği doktoru Uzm. Op. Dr. Sefa İncaz, akraba evliliğinin sık olması sebebiyle işitme kaybının Şanlıurfa ilinde daha fazla olduğunu söyledi.

Ameliyatla her iki kulağına biyonik implantın takıldığı hastanın 17 aylık doğuştan işitme engelli bir çocuk olduğuna değinen uzman doktor, ameliyat süreciyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Ameliyat başarılı geçti. Hastamızın yaklaşık iki günlük yatak istirahati sonrası taburculuğunu planlayacağız bir ay sonrasında hastanın dış parçası takılarak hastanın yeni sesleri duyması sağlanacak. Burada özellikle işitme kaybının önüne geçmek için yeni doğan tarama testleri önem arz etmektedir.”

Şanlıurfa’da son 5-6 yıldır bu ameliyatın yapılamadğını kaydeden Dr. İncaz, “Şanlıurfa ilinde kamu hastaneleri bünyesinde hastanemizde ilk defa yapılan biyonik kulak ameliyatı yapmanın gururunu taşıyoruz. Şanlıurfa ilinde daha önce son beş veya altı yıldır bu ameliyat yapılamamaktaydı. Kamu hastaneleri bünyesinde ilk defa bu ameliyatı tek merkez olarak yapmaya başladık. Hastalarımız Biyonik kulak ameliyatı için il dışına gitmeden Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz kliniğine başvurabilir” diye konuştu.

KOKLEAR İMPLANT NEDİR?

Koklear implant (biyonik kulak) ileri veya çok ileri derecede işitme kaybı olan kişiler için işitme duyusunu geri kazandırmaya ve iletişim kalitesini yükseltmeye yardımcı olan bir iç kulak protezidir. Koklear implant, işitme cihazından yeterince fayda göremeyen çocuk ve yetişkinlere, duymayı kolaylaştırma ve konuşmaları daha iyi anlama kolaylığı sunmak üzere tasarlanmıştır. Koklear implant, iç ve dış olmak üzere iki parçadan oluşur. İç parçalar alıcı-uyarıcı, dış parçalar ise sesi iletme bölümünü içerir.

Biyonik kulak şu tür işitme kayıplarında takılabilir: 

- Doğuştan veya sonradan işitme kaybına uğrayan 0-5 yaş arası çocuklar ve yetişkinler,

-İşitme kaybı sadece iç kulaktaki bir sorundan kaynaklanan ve işitme cihazları ile yeterli konuşma bilgisi alamayanlar,

-İşitme yeteneği varken geçirilmiş hastalık operasyon ve kaza sonucu işitmesini kaybeden erişkinler,

-Menenjit enfeksiyonu sonrası ileri düzeyde işitme kaybı olan hastalar,

- 2 yaş üstü çocuklarda her iki kulakta 80 dBHL veya bir kulakta 90 dBHL diğer kulakta 70 dBHL üstü kaybı olanlar,

- 2 yaş altı çocuklarda her iki kulakta 90 dBHL üstü kaybı olan çocuklar bu uygulamadan yararlanabilir.