KÜLTÜR Haber Girişi: 17.12.2021 - 10:10, Güncelleme: 17.12.2021 - 11:30

Resmi Gazete’de yayımlandı! Urfa'da ki Yer Sit alanı ilan edildi

 

Resmi Gazete’de yayımlandı! Urfa'da ki Yer Sit alanı ilan edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Haliliye’de Boncuk Mahallesinde bulunan Boncuk Kaya Mezarları birinci derece sit alanı ilan edildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde Boncuk Mahallesinde bulunan Boncuk Kaya Mezarları’nın “birinci derece arkeolojik sit alanı” olarak tesciline ilişkin ilan Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’deki karara göre, “Boncuk Kaya Mezarları’nın 1. Derece Arkeolojik  Sit Alanı Koruma ve Kullanma Koşullarının: Bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak bir sit alanıdır. Kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilemez. Resmi ve özel kuruluşlarca zorunlu durumlarda yapılacak alt yapı uygulamaları, müze müdürlüğünün ve varsa kazı başkanının görüşü alınarak kurulumuzca değerlendirilir. Yeni tarımsal alanlar açılamaz. Toprağın sürülmesine yönelik tarımsal faaliyetler yapılamaz. Mevcut ağaçlardan ürün alınabilir. Taş, toprak, kum vb. alınmasına, kireç, taş, tuğla, mermer, kum, maden vb. ocakların açılmasına, toprak cüruf, çöp, sanayi atığı ve benzeri malzeme dökülmesine izin verilmez. Parsellere ilişkin tevhit ve ifraz işlemleri taşınmaz kültür varlıklarının mahiyetine tesir etmeyecek şekilde kurulumuzdan izin almak koşuluyla yapılabilir. Şeklinde 6 madde olarak belirlenmesine karar verildi”.
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Haliliye’de Boncuk Mahallesinde bulunan Boncuk Kaya Mezarları birinci derece sit alanı ilan edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde Boncuk Mahallesinde bulunan Boncuk Kaya Mezarları’nın “birinci derece arkeolojik sit alanı” olarak tesciline ilişkin ilan Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’deki karara göre,

“Boncuk Kaya Mezarları’nın 1. Derece Arkeolojik  Sit Alanı Koruma ve Kullanma Koşullarının:

  1. Bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak bir sit alanıdır.
  2. Kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilemez.
  3. Resmi ve özel kuruluşlarca zorunlu durumlarda yapılacak alt yapı uygulamaları, müze müdürlüğünün ve varsa kazı başkanının görüşü alınarak kurulumuzca değerlendirilir.
  4. Yeni tarımsal alanlar açılamaz. Toprağın sürülmesine yönelik tarımsal faaliyetler yapılamaz. Mevcut ağaçlardan ürün alınabilir.
  5. Taş, toprak, kum vb. alınmasına, kireç, taş, tuğla, mermer, kum, maden vb. ocakların açılmasına, toprak cüruf, çöp, sanayi atığı ve benzeri malzeme dökülmesine izin verilmez.
  6. Parsellere ilişkin tevhit ve ifraz işlemleri taşınmaz kültür varlıklarının mahiyetine tesir etmeyecek şekilde kurulumuzdan izin almak koşuluyla yapılabilir.

Şeklinde 6 madde olarak belirlenmesine karar verildi”.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve urfahabermerkezi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.