Yeni paralar resmen piyasa sokuldu. 1000, 5000 ve 10,000’lik yeni banknotlar kamuoyuna tanıtıldı.

Döviz işlemlerinde artık zorunlu oldu ‘Satışlara ilişkin karar verildi’ Döviz işlemlerinde artık zorunlu oldu ‘Satışlara ilişkin karar verildi’

Japonya Merkez Bankası (BoJ), Tokyo'nun Nihonbaşi bölgesindeki merkez ofisinde yeni Japon yen banknotlarını kamuoyuna tanıttı. BoJ Başkanı Ueda Kazuo'nun ev sahipliğinde düzenlenen tanıtım töreninde, yeni 1000, 5000 ve 10,000 yenlik banknotlar gösterildi.

BoJ Başkanı Ueda, törende yaptığı konuşmada, Japonya'da diğer Asya ülkelerine göre nakitsiz ödemelerin daha az yaygın olduğunu aktardı. Nakitin Japonya için güvenilir bir ödeme yöntemi olarak gelecekte önemli bir rol oynayacağının altını çizen Ueda, yeni banknotların ekonomide "etkileşimi artırıcı" rolü olacağını belirtti.

BU TEKNOLOJİ İLE SAHTECİLİĞİN ÖNÜNE GEÇECEKLER

Yeni banknotlarda yerel dildeki "kanji" karakterli sayılar daha büyük puntolarla yeni banknotlara basıldı. Ayrıca, hükümete bağlı Ulusal Baskı Bürosu (NPB), yeni Japon yen banknotlarında ilk kez 3D hologram teknolojisi kullandıklarının bilgisini paylaştı. Bu teknoloji sayesinde sahtecilik büyük oranda önlenmiş olacak.

İlk aşamada 1,6 trilyon yen (9,9 milyar dolar) değerinde yeni banknotun dolaşıma sokulması planlanırken, 2004 yılından bu yana ilk kez yen banknotlarında büyük bir değişiklik gidilmişti.

Editör: Haber Merkezi