İSTANBUL (AA) - Medical Point Gaziantep Hastanesinin sponsor olduğu ve öncülük ettiği, Türkiye Üroloji Derneği Güneydoğu şubesi tarafından düzenlenen mesane kanseri toplantısı Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Gaziantep'ten ve çevre illerden çok sayıda üroloji uzmanının katıldığı toplantıda, mesane kanseri tedavilerinde son gelişmeler değerlendirildi.

Toplantının açılış konuşması Medical Point Gaziantep Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ekber Şahin tarafından yapıldı. Medical Point Gaziantep Hastanesi Üroloji Uzmanı ve Türkiye Üroloji Derneği Güneydoğu Anadolu Şube Başkanı Doç. Dr. Mehmet Solakhan mesane kanseri hakkında kısa bilgilendirme yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Solakhan, mesanenin, böbreklerden süzülen idrarı depolayan ve kasılarak idrarın vücut dışına atılmasını sağlayan organ olduğunu belirterek, 50 yaş ve üstü erkeklerin daha yüksek bir mesane kanseri riski taşıdığını ifade etti.

Sigaranın, mesane kanserinin oluşumundaki bilinen en büyük risk faktörü olduğunu aktaran Solakhan, "Sigara içenlerin içmeyenlere kıyasla 2-6 kat daha fazla mesane kanseri riski altında olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Kimi meslek gruplarında kullanılan veya maruz kalınan organik kimyasal ve boyalar gibi maddelerin mesane kanseri riskini arttırabileceği gösterilmiştir. Mesane kanseri en sık, idrarda ağrısız kanama ile kendini gösterir." değerlendirmesinde bulundu.

Üroloji uzmanı Doç. Dr. Osman Barut mesane kanserinde mesane içine verilen ilaç tedavilerindeki son gelişmeleri paylaştı. Radyasyon Onkolojisi Uzm. Dr. Ali İhsan Şeran ise mesane kanserinde radyoterapi ile ilgili detayları aktardı.

Turkcell saniyede 10 gigabit veri indirme hızıyla bir ilki gerçekleştirdi Turkcell saniyede 10 gigabit veri indirme hızıyla bir ilki gerçekleştirdi

Tıbbi onkoloji uzmanı Prof. Dr. Alper Sevinç de Medical Point Gaziantep Hastanesi'nde Klinik Araştırmalar Merkezi'nde uygulanan klinik çalışmalarla ilgili bilgilendirme yaptı. Sevinç, Gaziantep’'e sadece Medical Point Gaziantep Hastanesi'nde uygulanan Faz 3 klinik araştırmanın mesane kanserlerinin tedavisinde yeni bir umut olabileceğini belirtti.

Tıbbi onkoloji uzmanı Doç. Dr. Gökmen Aktaş ise "Metastatik mesane kanserlerinde tedavide yeni ne var?" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi üroloji bilim dalından Prof. Dr. Sakıp Erturhan da metastatik mesane kanserlerinde cerrahi tedavinin önemini anlatan bir sunum yaptı.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Üroloji Doç. Dr. Mehmet Solakhan, toplantının son derece verimli ve yüksek katılımlı bir toplantı olduğunu belirterek, mesane kanseri konusunda meslektaşlarıyla bilgi alışverişinin gerçekleştiği eğitici bir toplantı olduğunu kaydetti.