URFAHABERMERKEZİ / Abdullah TOPRAK'ın Haberi - Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde, 10 Temmuz 2024 saat 00.41'de meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki deprem, bölgede kısa süreli paniğe neden oldu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre, depremin merkez üssü Yeşilyurt ilçesi olup, yerin yaklaşık 7,69 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Deprem, Malatya'nın yanı sıra çevre illerden de hissedildi. Şanlıurfa'da yaşayan vatandaşlar da sarsıntıyı hissetti ve sosyal medya üzerinden depremin etkilerini paylaştı. Malatya ve Şanlıurfa'da kısa süreli panik yaşanmasına rağmen, yetkililer herhangi bir can veya mal kaybının bildirilmediğini açıkladı.

Depremin ardından yetkililer, halkı olası artçı sarsıntılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. AFAD ve diğer ilgili birimler, depremin etkilerini değerlendirmek ve olası hasar tespit çalışmalarını yürütmek üzere sahada çalışmalarına devam ediyor.

Aynı gün içerisinde, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde de saat 20:47’de 3.6 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Elbistan'daki deprem de benzer şekilde çevre illerde hissedildi ancak bu depremde de herhangi bir olumsuzluk bildirilmedi.

Deprem Bilgileri:

- Büyüklük: 4.2 (Mw)

- Yer: Yeşilyurt (Malatya)

- Tarih: 10 Temmuz 2024

- Saat: 00:41:03 TSİ

Sabah saatlerinde korkutan deprem Sabah saatlerinde korkutan deprem

- Enlem: 38.24222 N

- Boylam: 38.12056 E

- Derinlik: 7.69 km

Bu tür depremler, bölgedeki fay hatlarının aktif olduğunu ve her an hazırlıklı olunması gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Yetkililer, vatandaşları acil durum çantalarını hazır tutmaları ve deprem anında alınması gereken tedbirler konusunda bilinçli olmaya çağırdı.

Kaynak: Urfa Haber Merkezi