Arif TOPRAK

Arif TOPRAK

Mail: ariftoprak76@hotmail.com

Depremlere dair...

Depremlere dair...

Bilime değil de kulaktan dolma batıl inanışlara yer verilirse depremlerde ölüm normaldir. 

Bilime değil de din tacirlerine, uçkuruna düşkün şeyhlere, hocalara kulak verilirse afetlerde ölüm normal sayılır. 

Bilim adamlarına değil de üçkağıtçı siyasilerin izin verilmesi imkansız olmasına rağmen yapı denetim işlerini bir telefonla halletmeye çalışılırsa depremlerde ölülerimizin sayısı artmaya normal olarak devam edecektir.

Madem her şey normal, o zaman niye şaşırıyormuş gibi yapıyoruz ki? 

Herkesin ağzında şu cümle var; “Efendim zina artınca, haksızlıklar artınca, adalet azalınca deprem olurmuş” falan filan.

Yahu zina, haksızlık adaletsizlik sadece Elazığ’da mı oluyor? Sadece Gölcük’te, Afyon’da, Van’da mı oluyor? Ya da şöyle söyleyeyim; fay hattı dışında kalan şehirlerde veya ülkelerde zina, haksızlık vs yok diye mi depremler olmuyor? 

Bu kadar saçma ve basit düşünce olur mu?

Japonya’da daha şiddetli depremler olmasına rağmen niye oradaki insanlar ölmüyor? Niye binalar yerle bir olmuyor? O kadar beddua etmenize rağmen niye İsrail’deki depremlerde bırakın can kaybını, mal kaybı bile olmuyor?

Cahilliği, tedbirsizsizliği üçkağıtçılığı bırakmadan düzgün bir iş yapamazsınız. Bu düşünceleriniz size anlık zevk verebilir ama ölüm gelir sizi veya sevdiklerinizi bulur mutlaka. 

Kendimize gelelim;

Belirli bölgelerimizde fay hatları var mı, var. Bunların nereler olduğu bilim adamları tarafından söyleniyor mu, söyleniyor. Bunlarla birlikte yaşamamız gerektiği biliniyor mu, biliniyor. 

O zaman -en azından o bölgelere- sağlam binalar yapılması, vatandaşların bilgilendirilmesi, depremlerde nasıl davranması gerektiği öğretilmelidir.

Ama siz sağlam bina yapmak yerine muska veya nazar boncuğuyla evi korumaya çalışırsanız, evlerde kaza bela olmasın diye üfürükçülerden medet umarsanız, iki kuruş fazla kazanacaksınız diye malzemeden çalarsanız, siyasileri kurtarıcı görürseniz daha çok ölürsünüz. Ölün de. Ölün ki yerinize daha düzgün insanlar gelsin.

Arif Toprak

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar