Ziraat Mühendisleri Odasından 'sokağa çıkma yasağı' tepkisi!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ziraat Mühendisleri Odasından 'sokağa çıkma yasağı' tepkisi!
Ziraat Mühendisleri Odasından yapılan açıklamada, ziraat mühendislerinin sokağa çıkma yasağına takılmasına tepki gösterildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu sokağa yasağı uygulanacak. 

Çiftçiler ve veterinerler sokağa çıkma yasağından muaf tutulurken, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odasından konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Odadan yapılan açıklamada, ziraat mühendislerinin sokağa çıkma yasağına takılmasına tepki gösterildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Tarımsal üretimin yapılması için, sokağa çıkma yasağından çiftçiler ve veteriner hekimler muaf tutulurken, tarımsal üretimin teknik kadrosu olan ziraat mühendisleri dahil edilmedi. Tarımsal üretim için çiftçi, veteriner hekim dışarıda, ziraat mühendisleri evde! Bu akıl ve bilim dışı zihniyeti şiddetle kınıyoruz.

İlkokulda abeceyi yeni çözmüş bir çocuğun anlayabildiği bir dille yineliyoruz ki, Türk Dil Kurumu'na göre 'Tarım; Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, kalite ve verimlerinin yükseltilmesi, uygun koşullarda korunması, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanması, ziraat' olarak tanımlanmıştır. Bir kez daha anlamak istemeyenlere altını çizerek anımsatıyoruz.

Önceki resmi uyarılarımıza karşın yetersiz ve liyakatsız yöneticilerce meslek taassubu ile Covid-19 salgını sürecinde oluşturulan 'Tarım ve Orman Bakanlığı Covid-19 Komisyonu' bileşiminde Ziraat Mühendisliği mesleğinin yok sayılmaya çalışıldığı gibi, şimdi de tarımsal üretim için sokağa çıkma yasağından muaf tutulan meslek gruplarına çiftçileri ve Veteriner Hekimleri sokup, bilimle toplumu buluşturan Ziraat Mühendislerinin dahil edilmemesini şiddetle kınıyoruz. Bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini, Ziraat Mühendislerinin haftanın her günü üretim alanları ve çiftçi ile buluşmasının önünün açılmasını talep ediyoruz."

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye istatistikleri açıklandı: Şanlıurfa ilk sırada!Önceki Haber

Türkiye istatistikleri açıklandı: Şanlıu...

Urfalı şoförden 'korona' açıklaması: Kurallara uyuyoruz!Sonraki Haber

Urfalı şoförden 'korona' açıklaması: Kur...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!