Yurtta Dayak İddiası

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yurtta Dayak İddiası
Şanlıurfa Çocuk Esirgeme Yurdu'nda Kalan 3 Kız, Görevlilerin Kendilerini Dövdüğü ve Arkadaşları Tarafından Hırsızlıkla Suçlandıkları İddiasıyla Yurttan Kaçmaya Çalıştı.

Bundan 3 yıl önce Hatay'da 5 kişinin, ardından öz babasının tecavüzüne uğrayınca devlet korumasına alınan 17 yaşındaki A.Y., Şanlıurfa'da yerleştirildiği yetiştirme yurdunda, arkadaşları tarafından hırsızlıkla suçlanınca, iki yurt arkadaşıyla birlikte yurttan kaçtı.

Şanlıurfa-Gaziantep yolu üzerinde bulunan TOKİ konutları yanında motosikletiyle evine giden Bekir Fırat (35) yolda yürüyen 3 kız çocuğunu görünce yardım etmek istedi. Fırat, TOKİ'de oturdukları düşüncesiyle evlerine bırakmak istediği kızların yurttan kaçtığını öğrendi. Bunun üzerine 3 kız çocuğunu yetiştirme yurdunun bulunduğu Refahiye Mahallesi'ne getiren Bekir Fırat, burada çocukların gözyaşı dökerek yurda dönmek istemediklerini söylemesi üzerine durumu polise bildirdi.

Polislerin gelmesi beklenirken, gözyaşları arasında yurda dönmek istemediğini söyleyen kızlardan A.Y. (17), yurtta kaldığı süre içerisinde arkadaşları tarafından hırsız damgası vurulduğunu ve öğretmenleri tarafından da dövüldüğünü ileri sürdü. Hayat hikayesini anlatan A.Y., 14 yaşındayken 5 erkeğin tecavüzüne uğradığını, ardından bir gece babasının tecavüze kalkıştığını iddia etti. Hatay ve Adana'daki yurtlarda da kaldığını ifade eden A.Y., "Bir yıldır Şanlıurfa'da kalıyorum. Ama burada her gün üzerime geliyorlar. Arkadaşlarım ve öğretmenlerim beni dövüyorlar. Bana sürekli ağza alınmayacak küfürler ediyorlar. Bugün de beni hırsızlıkla suçladılar. Ben kimsenin parasına dokunmadım. Bana böyle yaptıkları için kaçtım. Ben yeniden yurda dönmek istemiyorum. Annemin yanına gitmek istiyorum" diye gözyaşı döktü.

A.Y. ile birlikte yurttan kaçan 16 yaşındaki H.D. ile 12 yaşındaki H.D. adlı kız kardeşler de gözyaşı dökerek, yurt yerine Van'da yaşayan annelerine gitmek istediklerini söyledi. Kısa bir süre önce Muğla Yetiştirme Yurdu'ndan Şanlıurfa'ya gelen iki kız kardeş, iftiraya maruz kalan arkadaşlarına destek olmak için birlikte kaçtıklarını söyledi.

Bölgeye gelen Çocuk Polisleri, 3 kız çocuğu teslim aldı. Polis merkezinde bir süre dinlenen ve sağlık kontrolünden geçirilen kızlar, daha sonra kaçtıkları yurda götürüldü. Şanlıurfa Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Selimoğlu, kız çocuklarının görevlilerin şiddetine maruz kaldıkları şeklindeki iddiaların doğru olmadığını savundu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Viranşehir'de Kaza: 1'i Ağır 3 Kişi YaralandıÖnceki Haber

Viranşehir'de Kaza: 1'i Ağır 3 Kişi Yara...

Duruşmaya Katibi Sokan Hakime Hapis Cezası VerildiSonraki Haber

Duruşmaya Katibi Sokan Hakime Hapis Ceza...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar