Viranşehir'de Kerpiçten Evler Yapılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Viranşehir'de Kerpiçten Evler Yapılıyor
Şanlıurfa'nın Viranşehir Belediyesi, ilçenin Şırnak Mahallesi'nde kerpiçten evler inşa ettiriyor.
Şanlıurfa'nın Viranşehir Belediyesi, ilçenin Şırnak Mahallesi'nde kerpiçten evler inşa ettiriyor. Belediye Başkan Vekili Mehmet Burun, bahçelerinde organik tarımın yapılacağı evlerin tümüyle doğal malzemelerden inşa edildiğini, kurulan kooperatif ile 60 veya 70 civarında evden oluşan bir mahalle oluşturulacağını söyledi.

İlk etapta 11 evin inşaatının devam ettiğini dile getiren Viranşehir Belediye Başkanı Vekili Mehmet Burun, bu evlerin yanında misafirhane ve kütüphaneden oluşan sosyal tesisin de yer aldığını kaydetti. Evlerin mülkiyetinin şahıslarda olmadığına dikkat çeken Başkan Burun, şahıslar evleri bir başkasına satamadığı gibi devrinin de gerçekleşemeyeceğini ifade etti. Burun, şunları söyledi: "Evlerin inşaat çalışmasında ev sahipleri çalışıyor. Araziyi biz belediye olarak karşıladık. Kurulan kooperatif ile ev sahipleri istedikleri kadar burada kalıp yaşayabilirler. Bahçede Viranşehir'e özgü bir sebze olan şelengo bitkisi tarımı organik olarak yapılıyor. Şelengo turşusu yapılarak aileler burada geçimini sağlamakta ve ev inşaatlarının giderlerini karşılamaktadırlar. Evlerinin yanında hem geçimleri için hem de mutfakta kullanmak üzere organik tarım yapabiliyorlar. "

Kerpiç evlerde kalacak ev sahiplerinden Hüseyin Aksoy, belediyenin kendilerine büyük katkı sağladığını, arsa verdiğini belirterek, inşa edilen evlerde tüm aile fertleri ve komşular ile birlikte çalıştığını söyledi. Evlerin toprak ve Sudan imal edildiğini ifade eden Aksoy Üniversite hocaları ve öğrencilerinin de kendilerine rehberlik yaptığını, evlerin inşa maliyetlerini de bahçede yetiştirdikleri organik tarımdan elde ettikleri gelirler ile karşıladığını dile getirdi. Apartman dairelerinin 120 bin lira civarında olduğunu, ancak bu evlerin kendilerine 15 bin lira civarında mal olacağını, aktaran Aksoy, "Kışın yalnız bir soba kurarak tüm evin ısınması mümkün olacak. Çünkü kerpiç hem sağlıklı hem de yazın serin, kışın ise sıcak bir havaya sahip olacaklar. Çünkü evlerde tamamıyla tabii malzemeler olan toprak ve su kullanılmaktadır. " şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa'da Ana Kuzuları Askere Uğurlandı<br />Önceki Haber

Şanlıurfa'da Ana Kuzuları Askere Uğurlan...

Boşanmak İsteyen Karısının Kafasını EzdiSonraki Haber

Boşanmak İsteyen Karısının Kafasını Ezdi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar