Vekilin Torununu Kaçırdıklarını Bilmiyorlarmış...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vekilin Torununu Kaçırdıklarını Bilmiyorlarmış...
12 yaşındaki torununu evinin önünden kaçırarak fidye isteyenler, kaçırdıkları kişinin vekil torunu olduğunu bilmediklerini öne sürdü.

Bağımsız Milletvekili ve Şeyhanlı Aşireti lideri Seyit Eyyüpoğlu'nun, kendisiyle aynı adı taşıyan 12 yaşındaki torununu evinin önünden kaçırarak fidye isteyenler, kaçırdıkları kişinin vekil torunu olduğunu bilmediklerini öne sürdü. Olayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 9'a yükselirken, 3 kişi de aranıyor.

‘Seydi Amca’ olarak bilinen ve seçim sürecinde ‘Başın düşerse dara, Seydi Amcayı ara’ sloganı ile bağımsız milletvekili seçilen Seyit Eyyüpoğlu'nun torunu, baba Abdurrahman Eyyüpoğlu'nun istenen 150 bin lirayı ödenmesiyle serbest kalmıştı. Paranın tesliminin ardından fidyecileri takip ederek 4 kişiyi yakalayan polis, olayla ilgili 5 kişi daha gözaltına aldı. Olayla ilgili 3 kişi daha aranırken, kaçırılan çocuğun Emniyet'te psikolog gözetiminde ifadesine başvuruldu. Başından geçenleri anlatarak fidyecilerle ilgili önemli bilgiler veren Seyit, “Bana sürekli olarak, ‘Yaramazlık yapma, akıllı dur, yoksa seni öldürürüz’ tehdidinde bulundular. Bağırıp, ağladığımda ise silah çekerek beni korkuttularö dedi. Küçük Seyit, evden çıktığında yanına gelen tanımadığı kişilerin kendisini plakasız otomobile bindirip, tehdit ettiğini ve kendi cep telefonuyla babasını aradıklarını bildirerek, şunları anlattı:

“Beni arabaya koydular ve hızla Diyarbakır yoluna gitmeye başladılar. Korktum ve ağlamaya başladım. Beni sakin olmam ve sözlerini dinlemem konusunda uyarıp, silah gösterip ölümle tehdit ettiler. Şehirden uzaklaştıktan sonra birisi bana adımı sordu. Ben de ismimi söyleyip, dedemin milletvekili Seyit Eyyüpoğlu olduğunu söyledim. Dedemin adını duyduktan sonra kendi aralarında konuştular ve bana babamın adını ve telefon numarasını sordular. Ben ezbere bilmediğimi söyleyerek cep telefonumu çıkardım. Yakalanmamak için benim telefonumdan babamı aradılar. Babama, ‘Oğlun elimizde para vermezsen öldürürüz’ diyerek tekrar arayacaklarını söylediler. Ama bu sırada babam beni hiç aramadı. Telefonun çalmamasından şüphelenen kişiler, ‘Bize inanmadı galiba oyun zannediyor’ diyerek yeniden babamı aradı ve bu defa telefonu bana verip olayı anlatmamı istediler. Ben de babama gerçekten kaçırıldığımı söyleyerek yardım istedim. Bozova yoluna giderken gözlerimi bağladılar, sonra birkaç defa daha benim telefonumla görüşmeler yaptılar. Bir ara organize sanayi bölgesini görür gibi oldum. Sonra beni bir depoya götürdüler ve orada gözü kapalı şekilde beklettiler. Ondan sonra da şehir merkezinde bırakıp gittiler. Ben de hemen telefonla babamı arayıp, gelip beni almasını istedim."

TELEFON SİNYALLERİ YAKALATTI

Küçük çocuğun kaçırılması ve fidye istenmesinin ardından ailenin bildirimi ile harekete geçen polisin, Eyyüpoğlu Ailesi'nin her denileni yapmasıyla sonuca ulaştığı anlaşıldı. Baba Abdurrahman Eyyüpoğlu, kendisinden istenen 150 bin lirayı, Organize Sanayi Bölgesi'ne yakın olan Şanlıurfa- Gaziantep Otoyolu'nun girişinde, fidyecilere teslim etti. Çocuğun bırakılmasının ardından polis, çocuğun telefonundan, kaçıran kişilerin cep telefonu sinyallerini dikkate alarak, son görüşmelerin Organize Sanayi Bölgesi’nde yapıldığını saptadı. Çalışmalarını fidyenin de ödendiği bu bölgede yoğunlaştırdı. Plakasız araçlar takibe alınıp, 4 şüpheli bir otomobilde yakalandı. Olayı gerçekleştiren grupta yer aldıkları anlaşılan 4 kişinin ifadesi sonucu, fidyecilerin sayılarının 12 olduğu anlaşılınca, bu sabaha karşı 5 kişi daha yakalandı.

HEPSİ GENÇ VE SABIKASIZ

Ruhsatsız tabanca ile ele geçen 9 kişinin 18- 25 yaş grubu olduğu ve sabıkalarının bulunmadığı saptandı. Liseyi bitiren ve üniversiteyi kazanamayan gençlerin bir süre önce kendi aralarında çete kurdukları kaydedildi. 9 zanlıdan 2'si ise suçlarını itiraf edip, pişman olduklarını söyledi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde tutulan ve suçunu itiraf eden 2 zanlı, çocuğun milletvekili Eyyüpoğlu'nun torunu olduğunu bilmediklerini, zengin ailenin çocuğu olduğu için kaçırdıklarını söyledikleri öğrenildi. Çalışmadıklarını ve para kazanmak için arkadaş grubu olarak çete kurmayı kararlaştırdıklarını bildiren 2 zanlı, ifadelerinde şöyle dedi:

“Kısa yoldan para kazanmak için bir çete kuralım dedik. Çeteyi kurunca da ne yapacağımızı düşünmeye başladık. Sonra zengin kişilerin çocuklarını kaçırıp, fidye istemenin en az risk taşıyan suç olduğu konusunda görüş birliğine vardık. Çünkü insanlar çocuklarının canını tehlikeye atmamak için polise haber vermez ve ölüm korkusuyla istediğimizi verirlerdi. Çete olarak karara vardıktan sonra, kimi kaçıracağımızı düşündük. Ama kimse bir isim söyleyemedi ve en sonunda Şanlıurfa’nın zenginlerinin yaşadığı Koç sitesinden çocuk kaçırmayı kararlaştırdık. Yakalanmamak için arabanın plakasını söktük ve sonra siteden çıkan markalı ürünleri giymiş, zengin olduğu her halinden belli olan çocuğu kaçırdık. Yolda onun Seyit Eyyüpoğlu’nun torunu olduğunu öğrendik ve hepimiz şaşırdık. Ama bir defa dönüşü olmayan yola girmiştik ve aileyi arayıp fidye istedik ama yakalandık.ö

Çete üyelerinin ailenin fidyeyi ödemesinin ardından kendi aralarında, kısa süre sonra ikinci çocuk kaçırma eylemini nerede yapmaları gerektiği konusunda konuştukları ve yakalanmamaları halinde bunu meslek haline dönüştürmeyi amaçladıkları anlaşıldı.

Geçen yıl oğlunun sünnetinde 150 bin lira harcayıp, bu yıl aynı miktardaki bir parayı oğlunu kaçıranlara fidye olarak ödeyen işadamı Abdurrahman Eyyüpoğlu ile yakınları, gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakıyor. Ankara'da bulunan Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'nun da birkaç gün içerisinde Şanlıurfa'ya geleceği belirtildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Harran Ovasının Kurtuluşu Çiftlik Tarzı HayvancılıktaÖnceki Haber

Harran Ovasının Kurtuluşu Çiftlik Tarzı...

Şanlıurfa'ya 400 Yataklı Doğum Ve Çocuk Hastanesi KuruluyorSonraki Haber

Şanlıurfa'ya 400 Yataklı Doğum Ve Çocuk...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!