Vasat Davasında İddianame Tamamlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vasat Davasında İddianame Tamamlandı
Şanlıurfa'da Terör Örgütü Vasat'a Taban Oluşturma ve Eleman Kazandırma Faaliyetlerinde Bulunan 12'si Tutuklu 17 Sanıkla İlgili İddianame Tamamlandı.

Şanlıurfa'da terör örgütü Vasat'a eleman kazandırma faaliyetlerinde bulunduğu belirlenen 12'si tutuklu 17 sanıkla ilgili iddianamede, terör örgütü Vasat'ın yapısı ve faaliyetleriyle ilgili detaylı bilgi verildi.

İddianamede, terör örgütü Vasat'ın eski bir din görevlisi olan Şahmerdan Sarı tarafından 1988 yılında çıkarılan ''Durum'' ve bunun kapanmasından sonra 1992 yılında yayımlanan ''Sahabe'' isimli derginin fikir ve görüşleri etrafında toplanan kişilerce oluşturulduğu belirtildi.

İddianamede, örgütün Gaziantep cezaevinde tutukluyken tahliye olan Şahmerdan Sarı'nın 1996 yılında çıkarmaya başladığı ''Vasat Dergisi'' ve yine bu şahıs tarafından yapılan ev sohbetleri ile yapılanmaya girdiği kaydedildi.

Aynı iddianamede, terör örgütü Vasat'ın amacının ''Türkiye'de var olan anayasal düzeni yıkarak, yerine şeri esaslara dayalı İslam devleti kurmak'' olduğu kaydedildi.

İddianamede, örgütün 1997 yılında gerçekleştirdiği 5 bombalı saldırı arasında, Gaziantep fuar alanında Hristiyanlık ile ilgili yayımların bulunduğu kitap satış reyonuna bomba atılmasının da yer aldığı belirtildi.

Vasat üyesi olup örgütü pasiflikle suçlayan ve silahlı mücadeleden yana olan bir grubun 1997 tarihinde Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde silahlanarak ''Türkiye'de İslami Cihat Hareketi'' adı altında yeni bir örgüt kurduğu ve İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM büro Amiri Komiser Ali Osman Sarıçalı'yı şehit ettiğine yer verilen iddianamede, 12 yılda terör örgütü Vasat'a yönelik 35 operasyon gerçekleştirildiği, bu operasyonlarda 200 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 121'inin tutuklandığı ifade edildi.

-GİZLİ ASKERİ BİLGİLER-

İddianamede, sanıklardan İ.B'nin iş yerinde yapılan aramada, sanıklardan Y.P'ye ait olan askeri ve emniyet birliklerine ait gizli bilgi, belge ve kroki ele geçirildiğini belirtildi.

Sanıkların TCK'nın ''terör örgütü üyesi olma'' suçunu kapsayan 314/2. maddesi uyarınca 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Sanık Y.P hakkında ''devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme'' suçundan da 8 yıla kadar hapis cezası talep edildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Nargileciler EndişeliÖnceki Haber

Nargileciler Endişeli

Ak PARTİ'nin Yeni İl Yönetimi Ve Yürütme Kuruluna Tepkiler Devam EdiyorSonraki Haber

Ak PARTİ'nin Yeni İl Yönetimi Ve Yürütme...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar