Van'da Şiddetli Deprem 500 Ölü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Van'da Şiddetli Deprem 500 Ölü
Van'da 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde Ölen Kişi Sayısı 500'e Yakın olduğu Tahmin ediliyor.
Van ve çevresi 7.2'lık şiddet bir depremle sallandı. Merkez üssü Tabanlı ilçesi olan deprem 13:41'de meydana geldi. Kentte bazı evler yıkıldı, bir çok ev hasar gördü. Telefonlar sustu, elektrikler kesildi. İlk açıklamasında depremin büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 6.6 açıklayan Kandilli, bu kez büyüklüğün 7.2 olarak bildirdi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi büyüklüğü 6.9, ABD'deki Jeolojik Araştırmalar Merkezi 7.4 olarak açıklamıştı.

7.2 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır, Batman, Şırnak, Muş, Erzurum, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin ile Irak’ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi. Artçı sarsıntılar ise sürüyor.

TELEFON VE ELEKTRİKLER KESİLDİ

Yüzeye yakında olması nedeniyle yıkıcı etkisi büyük olan deprem sırasında telefonlar sustu, elektrikler kesildi. Depremle birlikte sokağa fırlayan halk, artçı şokların devam etmesiyle paniğe kapıldı. Bir çok kişi araçlarla kenti terk etmeye başladı.

BİNALAR YIKILDI

Iğdır’dan Hakari’ye Van’dan Şanlıurfa’ya kadar bütün yerleşim merkezlerinde hissedilen depremde bazı binalar yıkıldı, çok sayıda bina hasar gördü. Yaralanan çok sayıda kişi hastaneye kaldırılırken, enkaz altında kalanları kurtarma çalışması başlatıldı. Depremde can kaybının fazla olmasından korkuluyor.

Öte yandan deprem Erciş'te çok sayıda binanın yıkılmasına neden oldu, özellikle Vanyolu ve Beyazıt mahallelerinde ciddi hasara  yol açtı. Kızılay da Erciş’te 25 bina ve 1 öğrenci yurdunun yıkıldığını açıkladı.

YÜZLERCE ÖLÜ OLABİLİR

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, depremin Van ve Erciş'te 8 mertebesinde hissedildiğini belirterek, "Bin dolayında evin hasar gördüğünü tahmin ediyoruz. Can kaybı olarak ise tahminimiz 700-1000 arasında. Yüzlerce kişinin hayatının kaybetmiş olabileceğini tahmin ediyoruz" dedi.  

16 ARTÇI DEPREM DAHA

Kandilli Rasathanesi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, saat 13.41'de Tabanlı köyünde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından iki saat içinde 16 artçı deprem daha yaşandı.

Tabanlı köyündeki depremin ardından, Ilıkaynak'ta 5.4, Gedikbulak'ta 4.0

ve 5.5, Kurubaş'ta 4.7, Halkalı'da 4.3 ve 5.5, Güvençli'de 4.3, Özyurt'ta 2.9,

3.8, 4.2 ve 4.3, Yukarıgölalan'da 4.1, Kuşçu Muradiye'de 3.7, Çolpan'da 4.0, Mollakasım'da 3.7, Durukkaş Muradiye'de 3.6 büyüklüğünde 16 artçı daha ölçüldü.

ERCİŞ VE MURADİYE'DE BÜYÜK HASAR VAR

Van kent merkeziyle Erciş ve Muradiye ilçelerinde çok sayıda binanın yıkıldığı depremde çok sayıda kişi enkaz altında kalırken, can kaybının fazla olmasından korkuluyor. Enkazdan çıkarılan ya da panik halinde kaçarken yaralanan yüzlerce kişi hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

Depremde Erciş ve Muradiye'de yıkılan bazı binaların enkazından dumanlar yükselirken, kurtarma ekipleri bu bölgelere sevk edildi. Telefonların sustuğu, elektriklerin kesildiği Erciş'te bazı yollar kapandı. Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu, "Çok sayıda bina yıkıldı, ölümüz yaralımız var" dedi.

Depremin büyük hasara neden olduğu Muradiye'de duvarları çatlayan Devlet Hastanesi'nin yıkılma tehlikesi nedeniyle hastalar bahçeye çıkarıldı.

BİTLİS'TE MİNARE YIKILDI

Deprem Bitlis'te de hasara neden oldu. Kentte iki caminin minaresi yıkılırken başta Devlet Hastanesi olmak üzere bazı binaların duvarlarında çatlaklar oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Richter ölçeğine göre 6.6 belirlerken, Erzurum Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi 7.0, ABD'deki Jeolojik Araştırmalar Merkezi ise 7.4 olarak açıkladı.

BİTLİS'TE 1 ÇOCUK ÖLDÜ

Depremin hasar verdiği Bitlis'te de enkazdan 9 yaşındaki bir çocuğun cesedi çıkarıldı.

ERCİŞ BELEDİYE BAŞKANI YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU

Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu, NTV canlı yayınında yardım çağrısında bulundu. Kurtarma ve sağlık ekibi ile çadır gönderilmesini isteyen Arapoğlu, ilçelerinde çok sayıda binanın yıkıldığını, ölü ve yaralıların olduğunu söyledi.

BAŞBAKANLIK'TAN İLK AÇIKLAMA

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, ''Deprem, Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmiştir'' denildi.

BAŞBAKAN VAN'A GİDİYOR

Depremin ardından Başbakan Erdoğan Van'a gitmek üzere yola çıktı. Beşir Atalay ise, ''Tüm kurumları alarma getirdik. Afet yönetimi Van'da toplanacak.'' açıklamasını yaptı.HASAR FAZLA OLABİLİR

Deprem uzmanı Prof. Okan Tüysüz, bölgede çok hareketli faylar olduğunu ve geçmişte de önemli depremler yaşandığını belirterek, "Bölgede 6.5 büyüklüğünde bir deprem her 50 yılda bir olabiliyor. Deprem üretmeye uygun bir bölge. Bizim açımızdan şaşırtıcı değil.

6.6 önemli bir deprem. 6.5'tan sonra zeminde önemli deformasyonlar ve kaymalar oluşuyor. Hasarın fazla olmasını beklediğimiz bir durum" dedi.

Bu büyüklükte bir depremin arkasından çok sayıda artçı deprem meydana gelebileceğine dikkat çeken Tüysüz, hasarlı yapılara girilmemesi uyarısı yaptı. 

ABD'YE GÖRE 7.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE

Kandilli Rasathanesi’nin 6.6 olarak açıkladığı Van Tabanlı’daki depremin büyüklüğünü ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi 7,3 olarak açıkladı.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA

NTV'ye konuşan Van Belediye Başkanı Kaya, kentte büyük bir panik havası olduğunu ve yolların kapandığını söyledi. Şu ana kadar ciddi bir kayıp bilgisi oluşmadığını söyleyen Kaya, kent merkezinde 2 binada çökme meydana geldiğini de ekledi. Kaya, köylerden henüz bilgi alamadığını belirtti.

"ÇÖKEN BİR EV GÖRDÜM"

Van'da depremi yaşayan vatandaşlardan Cengiz Çakır, CNN Türk'e bağlanarak, olay sırasında Van Merkez'de olduğunu ve herkesin panik halinde sağa sola koşuştuğuu söyledi. Çakır, "Ben merkezdeydim. Bir anda millet koşmaya başladı. Valiliğin önünde çöken bir ev gördüm. Ambulanslar sürekli sirenler çalıyordu. Tahmin ediyorum yaralıları taşıyorlardı" dedi.

KIZILAY YOLA ÇIKIYOR

Kızılay, Van’da meydana gelen depremin ardından bölgedeki depolarından bölgeye çadır, battaniye ve diğer yardım malzemelerini göndermeye başladı.

Van’dan meydana gelen depremin ardından, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın talimatıyla bütün birimler acil duruma geçti. Kızılay Afet Operasyon merkezinde gelişmeleri takip etmek için kriz masası oluşturuldu.

Erzurum başta olmak üzere yerel lojistik depolarından çadır, battaniye ve diğer ihtiyaç malzemeleri de Van’a gönderilmeye başlandı.

Bu arada Van’da bulunan bir ekip de ihtiyaç ve durum tespiti çalışmasını sürdürüyor, bu tespite göre yardımlar koordine edilecek.

HASTANE BOŞALTILDI

Deprem Erciş'te çok sayıda binanın yıkılmasına neden oldu, özellikle Vanyolu ve Beyazıt mahallelerinde ciddi hasara yol açtı. İlçedeki çok sayıda eski ve çok katlı binanın yıkıldığı, enkaz altında kalanlar olduğu, bazı yerlerden duman yükseldiği belirtildi.

Telefon ve elektrik hatlarının çalışmadığı ilçede, bazı yolların kapandığı, ilçedeki hastanenin yetersiz kaldığı öğrenildi. Muradiye ilçesinde de binalarda çatlaklar oluştuğu, vatandaşların sokaklara çıktığı ifade edildi.

Muradiye Devlet Hastanesindeki hastaların deprem nedeniyle dışarı çıkarıldığı, hastanenin yanında boş bir arazide çadır kurulacağı belirtildi.

YARALILAR HASTANEYE TAŞINMAYA BAŞLADI

Van'daki deprem nedeniyle yaralanan yaklaşık 50 kişi, hastaneye getirildi.

Deprem bölgesinden verdiği bilgiye göre, depremde yıkılan bazı ev ve iş yeri enkazından çıkarılan yaralılar, hastanelere ulaştırılmaya başlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle hastalar bahçeye taşındı. Depremdeki enkazdan yaralı kurtarılan yaklaşık 50 kişiye ilk müdahaleleri hastane bahçesinde yapılıyor. Yaralılar arasında emniyet ve jandarma görevlileri de bulunuyor.

Enkazdan çıkarılan ve henüz sayıları tespit edilemeyen diğer yaralılar ise askeri ve sivil ambulanslarla çevre illere sevk ediliyor. İl merkezinde jandarma ile çevik kuvvet ekipleri, yıkılan binalara vatandaşların girmesini engellemek için güvenlik önlemi aldı.

HALK PANİĞE KAPILDI YOLLAR KAPANDI

Merkez üssü Van’ın Tabanlı köyü olan Richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğündeki deprem Hakkari’de de etkili hissedildi. Deprem ile birlikte halk büyük bir panik içerisinde kendilerini sokağa attı.

Merkez üssü Van olan ve Hakkari’de hissedilen 6.6 büyüklüğündeki deprem büyük bir korku ve panik yarattı. Deprem ile birlikte kaçak vatandaşlar kendilerini sokağa atarken, dershanelerde ve okullarda eğitim gören öğrenciler de büyük bir korku ile dışarı kaçtı.

KIZILAY: BÖLGEYE ULAŞMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUZ

Halkın sokaklara dökülmesi bölgeye yardım ulaştırılmasını zorlaştırıyor. Kızılay yollar tıkalı olduğu için bölgeye ulaşmakta zorluk çektiklerini açıkladı.

IĞDIR
Iğdır Valisi Amir Çiçek, Van'daki depremin Iğdır'da da hissedildiğini belirterek, köylerde ve şehir merkezinde araştırmaların devam ettiğini söyledi. Çiçek, ''İlk belirlemelerimize göre can ve mal kaybı olmadı. Biz yine de her konuyu araştırıyoruz'' dedi.

KARS
Kars Valisi Ahmet Kara da Van'daki depremin Kars'ın Sarıkamış ilçesinde hissedildiğini ifade ederek, ''Zarar ziyanımız yok. Deprem Sarıkamış ilçemizde hissedildi. Ben de şu an ilçede Sarıkamış Kaymakamımız ile gerekli incelemeyi yapıyoruz'' diye konuştu.

ARDAHAN
Ardahan Valisi Mustafa Tekmen de, şu ana kadar kendisine ulaşan olumsuz bir durumun olmadığını belirterek, ''İnşallah depremin merkezi olan Van bölgesinde de önemli bir sorun olmamıştır'' dedi.

ERZURUM
Van'daki deprem, Erzurum merkez ve ilçelerinde de hissedildi. Horasan Kaymakamı Emre Çınar, sarsıntı nedeniyle vatandaşların evden sokaklara çıktığını anlatarak, ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını bildirdi.

Hınıs Kaymakamı Hakan Özarslan ise merkezi Van olan depremin Hınıs ve Karayazı'da da hissedildiğini belirtti. Özarslan, ''Depremi 10-15 saniye hissettik. Şuanda bize ulaşan bir olumsuzluk yok. Arkadaşlarımız sahada araştırma yapıyor. Karayazı'da herhangi bir sıkıntı yok. Köylerde araştırmaları başlattık. Hastanelere de intikal eden bir durum yok. İlçe merkezinde de olumsuz bir durum yok'' diye konuştu.

Bu arada Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Erzurum'dan 30 kişilik arama kurtarma ekibi ile sağlık ekiplerinin Van'a doğru yola çıkarıldığını söyledi. Vali Öztürk, ayrıca ikinci ekibin hazırlandığını, havalimanında ise hazırlıkların sürdüğünü kaydetti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
<h1 class="title">Dolandırıclar Polisten İntikam Alıyormuş</h1>Önceki Haber

<h1 class="title">Dolandırıclar Polisten...

25 Bina ve Bir Öğrenci Yurdu Çöktü!Sonraki Haber

25 Bina ve Bir Öğrenci Yurdu Çöktü!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar