Van'a Yardım Etmek İsteyenler !

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Van'a Yardım Etmek İsteyenler !
Bölgeye yardım etmek isteyenler için birkaç iletişim numarası... Van'a Yardım Etmek İsteyenler
Van'daki depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. İşte bölgeye yardım etmek isteyenler için birkaç iletişim numarası...

Van'daki deprem sonrası yardım kuruluşları da yardım faaliyetlerine başladı.  Acil telefon hatları oluşturuldu.


Kızılay'a 168 den ulaşılabilir. Bölgede özellikle battaniye, mama, su, erzak ve giyeceğe ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca Ankara ve İstanbul'dan yardım hattı kuruldu.

Kızılay'ın Ankara'daki yardım hattı numaraları ise şöyle: 0 312 alan koduyla 245 45 00 ve 430 18 14.

Kızılay Afet Merkezi İstanbul Masası için ise, 0 216 alan kodu ile 517 08 00 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Arama Kurtarma Merkezi AKUT için de, tüm GSM operatörlerinden 2930'a, AKU yazan bir SMS mesaj ile 5TL katkıda bulunabilirsiniz.

Şişli Belediyesi de yardım masası kurdu. Buraya da 0212 alan kodu ile  288 75 76 telefon numaralı Mavi Masa üzerinden yardımda bulunulabilir.

Erciş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'da yardım kampanyası yürütüyor. Bunun içinde 0432 alan kodu ile 351 59 06 numaralı telefondan bilgi alınabilir.

Sosyal paylaşım sitesi Twiter üzerinden de, Van Dayanışma ismi ile bir link açıldı, buradan da destek için bilgi alınabilir.

Deprem bölgesinde özellikle battaniye, mama, su, erzak, giyecek, ped, hijyen malzemelerine ihtiyaç duyuluyor.

Eczacılar da kampanya başlattı

Türk Eczacıları Birliği, Van'daki depremzedeler için eczacıların desteğiyle gerçekleşecek yardım kampanyası başlattı.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, kampanyanın 24 Ekimde başlayacağı, 26 Ekim Çarşamba akşamına kadar süreceği belirtilerek, kampanyaya katılmak isteyenlerin "www.teb.org.tr" adresinde açılacak "Van'a Acil Yardım" alanından giriş yapıp yardımda bulunabileceği ifade edildi.

İlaç ve mamalar...

Açıklamada, "Toplanacak yardım karşılığında temin edilecek ilaç ve mama, bölgedeki halkımıza birliğimiz aracılığıyla en kısa sürede ulaştırılacaktır. Türk Eczacıları Birliği olarak deprem sonrası yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz" denildi.

VAN'DA EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN MALZEMELER

Van’da meydana gelen depremin ardından Türk Kızılayı alarma geçti. Kızılay, "Bölgede arama kurtarma ekipleri, iş makinaları ve içme suyu ihtiyacı bulunuyor" dedi.
Kızılay: 'Yardımda bulunmak isteyenler 168'i arayabilir' diye duyuruda bulundu.

Van Tavanlı merkezi 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından Türk Kızılay’ı alarma geçti. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Kızılay, "Ankara’daki Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde bir kriz masası oluşturulduğu"nu açıkladı.

Kızılay’ın Erzurum, Muş ve Elazığ Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezlerinden çok sayıda malzeme gönderildiği bildirilen açıklama şöyle:

"Yerel lojistik merkezlerinden çok sayıda çadır, battaniye ve gıda malzemesi bölgeye doğru yola çıkarıldı. Türk Kızılayı’nın ekipleri bölgede durum ve ihtiyaç tespit çalışmalarına devam ediyor. Bölgedeki kan merkezleri de yaralılar için gerekli kanı ulaştırmak için çalışmalarına başladı.
İlk olarak Erçiş’te büyük hasar olduğu 25 apartmanın ve bir öğrenci yurdunun çöktüğü tespit edildi. Kızılay’ın yerel ekipleri çöken öğrenci yurdundan yaralıları çok sayıda yaralı çıkardı. Bölgede arama kurtarma ekipleri, iş makinaları ve içme suyu ihtiyacı bulunuyor. Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı da bölgeye doğru yola çıktı."

Yardım malzemelerinin bölgeye aktarımı için tüm hazırlıkların tamamlandığı ifade edilen açıklamada, "Türk Kızılayı bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmektedir" denildi.  (Milliyet&Posta)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
366 Kişi Kurtarılmayı BekliyorÖnceki Haber

366 Kişi Kurtarılmayı Bekliyor

Eda Hemşirenin İsyanıSonraki Haber

Eda Hemşirenin İsyanı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar